Na liście sportowców, którzy spełnili kryteria startu i przyjęli zaproszenie MKOl, znajdują się nazwiska przedstawicieli dziewięciu dyscyplin, w tym kolarstwa, pływania czy tenisa.

MKOl sprawdzały, czy zawodnicy nie popierają wojny w Ukrainie

Według MKOl zaproszenie odrzuciło oficjalnie dotychczas 19 sportowców rosyjskich i siedmiu białoruskich, w tym m.in. znane tenisistki Aryna Sabalenka i Wiktoria Azarenka.

Reklama

Olimpijska centrala, po początkowym wykluczeniu sportowców obu krajów ze wszystkich imprez na świecie wskutek pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, stopniowo przywracała ich do startów pod flagą neutralną i po spełnieniu rygorystycznych warunków i uniemożliwiając rywalizację drużynową.

Aby zostać zaproszonym do występu w igrzyskach "neutralni sportowcy indywidualni" musieli uzyskać kwalifikację po czym federacje międzynarodowe, a następnie MKOl dwukrotnie sprawdzały, czy zawodnicy ci aktywnie nie popierają wojny w Ukrainie i nie mają powiązań z armią czy innymi służbami swojego kraju.

Rosjanie i Białorusini nie zostaną uwzględnieni w tabeli medalowej

Pierwotnie MKOl zakładał, że w stolicy Francji wystąpi prawdopodobnie 36 Rosjan i 22 Białorusinów, w porównaniu z - odpowiednio - 330 i 104 reprezentantami tych krajów w igrzyskach w Tokio trzy lata temu. Docelowo będzie ich jeszcze mniej, bo będą startować tylko w kolarstwie (3 Rosjan i 1 Białorusin), skokach na trampolinie (1+1), taekwondo (1 Białorusin), podnoszeniu ciężarów (2 Białorusinów), zapasach (1+1), wioślarstwo (2 Białorusinów), strzelectwie (2 Białorusinów), tenisie (7 Rosjan, w tym m.in. Daniił Miedwiediew), kajakarstwie (3+2) oraz pływaniu (1+4).

Pozbawieni oficjalnych barw, emblematów i symboli narodowych zostaną oznaczeni zieloną flagą z literami "AIN", nie wezmą udziału w ceremonii otwarcia igrzysk na Sekwanie i nie zostaną uwzględnieni w tabeli medalowej.