W decydującym spotkania obrońcy trofeum zmierzyli się z aktualnym mistrzem Europy Portugalczykami, którzy dostali solidne wsparcie od zgromadzonych w hali swoich kibiców.

Pierwsza połowa długo była wyrównana, bez sytuacji podbramkowych. W 13. minucie Argentyńczyk Cristian Borruto uderzył w brzuch Ricardinho i został ukarany czerwoną kartką.

Wyeliminowało go to z dalszej gry, a zespół musiał się przez dwie minuty bronić w osłabieniu. Tuż po wyrównaniu sił na boisku prowadzenie Portugalczykom dał Pany. Krótko potem mogło być 2:0, gdyby Ricardinho z metra nie trafił w słupek. Po zmianie stron początkowo groźniejsi byli mistrzowie Europy. Po technicznym lobie Ericka Argentyńczyków uratowała poprzeczka, potem Pany strzałem z dystansu podwyższył prowadzenie. Rywale po kilkunastu sekundach odpowiedzi trafieniem Angela Claudino.

Argentyńczycy atakowali, trzy minuty przed końcem ich trener wycofał bramkarza. Stworzyli kilka świetnych sytuacji, równo z syreną piłka odbiła się od słupka bramki Portugalczyków, którzy po chwili fetowali sukces. W meczu o trzecie miejsce Brazylia pokonała Kazachstan 4:2 (0:1).

Argentyńczycy w środowym półfinale pokonali Brazylijczyków 2:1 (2:1), a dzień później Portugalia rzutami karnymi wygrała z Kazachstanem 4-3. Mecz skończył się wynikiem 1:1, w dogrywce oba zespoły zdobyły jeszcze po jednym golu. W turnieju finałowym – przesuniętym o rok z powodu pandemii koronawirusa - wystąpiły 24 zespoły.

Prowadzeni przez trenera Błażeja Korczyńskiego Polacy odpadli z rywalizacji o litewskie finały MŚ podczas turnieju rozegranego w październiku 2019 w Zielonej Górze. Gospodarze przegrali tam kolejno z Gruzją 2:3, Finlandią 1:2 i Hiszpanią 1:4.

MŚ w futsalu są rozgrywane w Europie po raz trzeci. Ostatnio turniej gościła w 1996 roku Hiszpania. Biało-czerwoni w MŚ wystąpili raz - w 1992 roku w Hongkongu.

W finale poprzednich MŚ Argentyńczycy pokonali w kolumbijskim Cali reprezentację Rosji 5:4. Brązowy medal wywalczyła drużyna Iranu, która w decydującym spotkaniu w rzutach karnych okazała się lepsza 4-3 od Portugalii. Po regulaminowym czasie był remis 2:2.

We wcześniejszych MŚ pięć tytułów wywalczyła Brazylia (1989, 1992, 1996, 2008 i 2012), a dwa Hiszpania (2000 i 2004).