Proces, w którym sądzony jest F., obejmuje 19 zarzutów. Chodzi o ustawianie meczów w spotkaniach m.in. Pogoni Szczecin, Podbeskidzia Bielsko Biała, Ruchu Chorzów czy Zagłębia Lubin, w latach 2003–2006. W lipcu 2021 r. F. został skazany w pierwszej instancji tego procesu na karę dwóch lat i dwóch miesięcy bezwzględnego więzienia.

Reklama

Sąd czeka na opinię psychiatrów

We wtorek przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu rozpoczął się proces apelacyjny w tej sprawie. Apelację złożyła obrona F., która domaga się uniewinnienia lub wymierzenia kar jednostkowych w dolnych granicach ustawowego zagrożenia czynu.

Obrona złożyła przy tym wniosek o uzupełnienie opinii biegłych psychiatrów dotyczącej poczytalności oskarżonego w chwili popełniania zarzucanych mu czynów, czyli w latach 2003-2006. Obrońca F. podnosił, że poprzednia opinia, wydana w 2019 r, dotyczyła "jedynie" tego, czy "Fryzjer" może uczestniczyć w procesie. Sąd przychylił się do wniosku obrony i nakazał uzupełnienie opinii biegłych psychiatrów. Do czasu jej wydanie proces apelacyjny został odroczony.

To kolejny proces, w którym Ryszard F. zasiada na ławie oskarżonych. W listopadzie 2021 r. "Fryzjer" został prawomocnie skazany na 4,5 roku za ustawianie meczów w latach 2003-2006. Oprócz "Fryzjera" sąd prawomocnie skazał wówczas również kilkunastu innych oskarżonych w tym procesie – sędziów, działaczy piłkarskich oraz piłkarzy. Sąd uznał wtedy "Fryzjera" winnym niemal wszystkich z ponad 100 zarzutów, w tym m.in. tego, że obiecywał i wręczał łapówki.

"Fryzjer" skazany za kierowanie grupą przestępczą

F. został też oskarżony w tamtym procesie o to, że założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Oskarżenie dotyczyło korupcji w klubach piłkarskich, m.in. Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Górniku Polkowice, Zawiszy Bydgoszcz, Kujawiaku Włocławek, Świcie Nowy Dwór, Pogoni Szczecin i Podbeskidziu Bielsko-Biała. Ten zarzut został w pierwszej instancji umorzony i sąd apelacyjny podtrzymał tę decyzję, ponieważ "Fryzjer" został już wcześniej skazany za zarzut kierowania grupą przestępczą.

W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na 4 lata więzienia byłego prezesa tego klubu Jacka M., a "Fryzjera" na 3,5 roku więzienia.

Reklama

W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla "Fryzjera", a Jackowi M. obniżył karę do 3 lat więzienia. Z kolei w 2017 r. "Fryzjer" został skazany prawomocnie na 1,5 roku w zawieszaniu na pięć lat za ustawianie meczów Piasta Gliwice.

autor: Piotr Doczekalski