Spotkanie, które 2:0 wygrali gospodarze, odbyło się we wtorek na stadionie Imama Rezy w Meszhedzie, drugim co do wielkości mieście Iranu.

Około 2000 irańskich kobiet, które kupiły bilety na mecz Iran-Liban, było widzianych na obrzeżach stadionu Imama Rezy, ale nie zostały wpuszczone na teren obiektu - podała agencja informacyjna ISNA. Na mecz sprzedano 12 500 biletów, w tym 2000 dla kobiet.

Reklama

Lokalne władze tłumaczyły, że obostrzenia były podyktowane względami bezpieczeństwa. Było to mało wiarygodne, gdyż stadion może pomieścić dwa razy więcej widzów niż sprzedano wejściówek.

Reklama

Oburzenia w obliczu tego incydentu nie krył prezydent kraju Ebrahim Raissi, który polecił ministrowi spraw wewnętrznych Ahmadowi Vahidi, aby zajął się tą sprawą. Ze swojej strony irański prokurator generalny Mohammad Jafar Montazeri orzekł w środę w radiu, że „jeśli warunki pozwalają na sprzedaż biletów kobietom, należy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce”.

"Od postępu nie ma już odwrotu"

Reklama

W styczniu irańskim kobietom pozwolono wziąć udział w meczu reprezentacji narodowej w piłce nożnej po raz pierwszy od prawie trzech lat. Rywalizowały narodowe jedenastki w kwalifikacjach do mistrzostw świata pomiędzy Iranem a Irakiem.

Przez 40 lat islamska republika generalnie zabraniała kobietom udziału w meczach piłki nożnej. Duchowni, którzy odgrywają główną rolę w podejmowaniu decyzji władz państwa, twierdzą, że kobiety powinny być chronione przed męską atmosferą i widokiem mężczyzn w strojach sportowych, których ciała są więc częściowo obnażone.

FIFA, która we wrześniu 2019 roku nakazała Iranowi umożliwienie kobietom wstęp na stadiony bez ograniczeń, wyraziła „zaniepokojenie” incydentem w Meszhedzie i „apeluje do Federacji Piłkarskiej Iranu o przekazanie więcej informacji na ten temat”.

Dyrektywa piłkarskiej centrali z 2019 roku, która groziła Iranowi zawieszeniem, pojawiła się po tym, jak fanka zmarła, gdy podpaliła się z obawy przed więzieniem za próbę wzięcia udziału w meczu. W 2018 roku została aresztowana, gdy próbowała wejść na stadion w przebraniu chłopca. Jej śmierć wywołała oburzenie i wiele krajów domagało się zakazu współzawodnictwa z Iranem.

Stanowisko FIFA w sprawie obecności kobiet na meczach piłki nożnej w Iranie jest jasne: dokonano historycznego postępu - co ilustruje kamień milowy z października 2019 roku, kiedy to kobiety zostały wpuszczone na stadion po raz pierwszy od 40 lat. Od tego nie ma już odwrotu - głosi komunikat.