Przed pierwszym gwizdkiem sędziego w Splicie uhonorowano 36-letniego kapitana gospodarzy Lukę Modrica, który wystąpił w drużynie narodowej po raz 150. w karierze. Kibice zaprezentowali transparent z napisem po chorwacku: Ty jesteś naszym kapitanem, my jesteśmy twoim portem (słowo "port" po chorwacku brzmi "luka").
Modric miał tego wieczoru tylko umiarkowane powody do zadowolenia. Chorwacja nigdy nie pokonała "Trójkolorowych", a zremisowała z nimi dopiero po raz trzeci w dziewięciu spotkaniach w historii. Francja była od niej lepsza także m.in. w finale mundialu przed czterema laty (4:2).
Pierwszą bramkę w poniedziałek zdobył pomocnik gości Adrien Rabiot, który w 52. minucie wykorzystał efektowne podanie prostopadłe Wissama Ben Yeddera. Do wyrównania doprowadził w 83. z rzutu karnego Andrej Kramaric, który na boisku pojawił się niespełna kwadrans wcześniej. W końcówce obie strony miały szansę na drugiego gola. Aktywniejsi byli gospodarze, za to po drugiej stronie boiska dobrą okazję po ogromnym błędzie byłego piłkarza Legii Warszawa Josipa Juranovica zmarnował Antoine Griezmann.
Goście zagrali w częściowo rezerwowym składzie: na ławce rezerwowych zasiedli m.in. bramkarz Hugo Lloris i napastnicy Kylian Mbappe i Karim Benzema. Griezmann na placu gry pojawił się w 62. minucie.
Awaria zasilania w Wiedniu
W Wiedniu po zaciętym spotkaniu Dania wygrała z Austrią 2:1. Bramki dla gości zdobyli Pierre-Emile Hoejbjerg (28.) i Jens Stryger (84.), a dla gospodarzy trafił Xaver Schlager (68.).
Mecz miał się rozpocząć o 20.45, ale pierwszy gwizdek sędziego wybrzmiał dopiero o 22.15. Powodem opóźnienia była awaria zasilania na wiedeńskim stadionie oraz w jego okolicach. Bez prądu przez kilkadziesiąt minut było ok. 1500 okolicznych budynków.
Dania, która wcześniej również 2:1 pokonała Francję, prowadzi w tabeli grupy 1. Druga jest Austria z trzema punktami, a Francja i Chorwacja mają po jednym.
Brak emocji w niższych dywizjach
W grupie B2 Islandia zremisowała u siebie z Albanią 1:1 (0:1) i po dwóch remisach prowadzi w tabeli, ale Albania i Izrael mają za sobą tylko po jednym spotkaniu. Pierwotnie w tej grupie miała grać też Rosja, ale została wykluczona z rozgrywek UEFA i FIFA po zbrojnym ataku na Ukrainę.
W grupie C3 Kazachstan pokonał Słowację 1:0 i umocnił się na pierwszym miejscu w tabeli, zaś Azerbejdżan i Białoruś podzieliły się punktami po bezbramkowym remisie. Analogiczne wyniki padły w grupie D1 - Łotwa wygrała z Liechtensteinem 1:0, a w meczu Andory z Mołdawią gole nie padły.
Zwycięstwo Polaków na inaugurację
Inauguracja trzeciej edycji Ligi Narodów nastąpiła 1 czerwca - tego dnia występująca w grupie 4 najwyższej dywizji Polska pokonała we Wrocławiu Walię 2:1. W innym meczu grupy A4 - w piątek - Belgia niespodziewanie wysoko przegrała u siebie z Holandią 1:4. Kolejne dwa spotkania LN Polacy rozegrają na wyjeździe - w środę z Belgią w Brukseli oraz trzy dni później z Holandią w Rotterdamie, a 14 czerwca zmierzą się z Belgią w Warszawie.
W tym roku nie będzie dostępne tradycyjne okienko na rozgrywki w listopadzie (wówczas zacznie się mundial w Katarze), dlatego wszystkie mecze fazy grupowej Ligi Narodów zaplanowano na czerwiec i wrzesień.
Dywizje A, B i C składają się 16 drużyn, tworzących cztery grupy czterozespołowe, a teoretycznie najsłabsza dywizja D - z siedmiu ekip (jedna grupa czterozespołowa i jedna trzyzespołowa). Pomiędzy poszczególnymi szczeblami obowiązują zasady awansów i spadków. Najlepsze zespoły z czterech grup dywizji A będą walczyć o końcowy triumf w turnieju Final Four w czerwcu 2023 roku.
Pierwszą edycję LN wygrała Portugalia, a drugą, zakończoną jesienią 2021 roku - Francja.
Wyniki poniedziałkowych meczów i tabele piłkarskiej Ligi Narodów: