Maroko zajmujące 13. miejsce w rankingu FIFA jest uznawane za faworyta turnieju. W zespole prowadzonym przez trenera Walida Regragui są takie gwiazdy jak Achraf Hakimi z Paris Saint-Germain czy Hakim Ziyech z Galatasaray Stambuł. Marokańczycy w 2022 roku byli rewelacją mundialu w Katarze, gdzie dotarli do półfinału. Ostatecznie zajęli czwarte miejsce po porażce z Chorwacją 1:2.
Miroshi "wyleciał" z boiska
Piłkarze z Tanzanii nie oddali nawet celnego strzału na bramkę strzeżoną przez Yassine'a Bounou, znanego także jako "Bono". Gole dla Marokańczyków strzelili Romain Saiss, Azzedine Ounahi i Youssef En Nesyri. Tanzański obrońca Novatus Miroshi z Szachtara Donieck osłabił swój zespół w 70. min, gdy po faulu otrzymał drugą żółtą i w efekcie czerwoną kartkę. Maroko objęło prowadzenie w grupie F.
Zambijczycy podzielili się punktami z piłkarzami Demokratycznej Republiki Konga. Zambijski pomocnik Crvenej Zvezdy Belgrad Kings Kangwa w 23. min strzelił efektownego gola z dystansu. Po chwili wyrównał Yoane Wissa z Brentfordu, który wykorzystał podanie Cedrica Bakambu. Było to ostatnie starcie pierwszej kolejki fazy grupowej PNA.
PNA z uwagi na tropikalną porę deszczową przesunięty o ponad pół roku
Spotkania tegorocznego Pucharu Narodów Afryki rozgrywane są w sumie na sześciu stadionach w pięciu miastach. Turniej ma oficjalnie w nazwie datę 2023 - miał się bowiem odbyć w czerwcu ubiegłego roku, ale z uwagi na tropikalną porę deszczową w tym regionie został przesunięty o ponad pół roku.
Udział biorą 24 drużyny podzielone na sześć grup. Do 1/8 finału awansują po dwie czołowe z każdej z nich i cztery najlepsze z trzecich miejsc.
Finał odbędzie się 11 lutego, a mecz o trzecie miejsce - dzień wcześniej.