Vinicius Junior wyrwał się z biedy
Vinicius w tym roku triumfował wraz z "Królewskimi" w Lidze Mistrzów oraz w hiszpańskiej ekstraklasie. Za te sukcesy zespołu wyróżniono także Włocha Carlo Ancelottiego, laureata kategorii "najlepszy trener drużyny męskiej".
Wydaje się nierealne, że stoję teraz na tej scenie. Pochodzę z małej wioski, w której panuje bieda i przestępczość, ale teraz jestem tutaj - powiedział odbierając nagrodę Vinicius Junior.
Pięciu piłkarzy Realu w najlepszej jedenastce
Vinicius Junior otrzymał w głosowaniu 48 punktów, wyprzedzając tegorocznego laureata Złotej Piłki Hiszpana Rodriego z Manchesteru City (43) oraz swojego kolegę z drużyny Anglika Jude'a Bellinghama (37).
Wyniki Realu przełożyły się również na zestawienie najlepszej męskiej jedenastki, w której znalazło się pięciu zawodników "Królewskich". Oprócz Viniciusa Juniora byli to: Hiszpan Dani Carvajal, Niemcy Antonio Ruediger i Toni Kroos oraz Bellingham.
W październiku Real zbojkotował galę Złotej Piłki, bo klub dowiedział się wcześniej, że nie otrzyma jej żaden z jego piłkarzy.
Bonmati znów najlepsza wśród piłkarek
W ogłoszonej we wtorek "drużynie marzeń" znalazło się też trzech zawodników mistrza Anglii Manchesteru City: Portugalczyk Ruben Dias, Rodri oraz Norweg Erling Haaland. Jej skład uzupełniają Argentyńczyk Emiliano Martinez z Aston Villi - uznany także we wtorek za najlepszego bramkarza roku na świecie, a także Francuz William Saliba z Arsenalu Londyn i Hiszpan Lamine Yamal z Barcelony.
Bonmati, która triumfowała w plebiscycie po raz drugi z rzędu i jest też zdobywczynią Złotej Piłki w ostatnich dwóch latach, cieszyła się z "Dumą Katalonii" z potrójnej korony (mistrz kraju, Puchar Hiszpanii, Liga Mistrzyń). W drużynie roku znalazła się u boku sześciu koleżanek z Barcelony: Angielki Lucy Bronze (latem zmieniła klub na Chelsea Londyn), Norweżki Caroline Graham Hansen i Hiszpanek Irene Paredes, Ony Battle, Patricii Guijarro i Salmy Paralluelo.
Od czerwca piłkarką klubu ze stolicy Katalonii jest też Ewa Pajor.
Skład drużyny marzeń uzupełniają Amerykanka Alyssa Naeher (Chicago Red Star), uznana za najlepszą bramkarkę roku, jej rodaczki Naomi Girma (San Diego Wave) i Lindsey Horan (Olympique Lyon) oraz Brazylijka Gabi Portilho (Corinthians).
Nagroda Fair Play dla piłkarz, który wykazał się bohaterstwem podczas powodzi
Za najlepszą trenerkę drużyn kobiecych uznano Angielkę Emmę Hayes, która w minionych 12 miesiącach prowadziła Chelsea Londyn oraz reprezentację USA.
Pierwszą w historii plebiscytu laureatką nagrody Marty dla zdobywczyni najładniejszej bramki roku została... Marta, czyli Brazylijka, która jest patronką wyróżnienia w tej kategorii. Z kolei nagrodę Puskasa za najbardziej efektownego gola wśród mężczyzn otrzymał Argentyńczyk Alejandro Garnacho z Manchesteru United.
We wtorek przyznano także nagrodę Fair Play, którą otrzymał Brazylijczyk Thiago Maia za wykazanie się bohaterstwem podczas powodzi w południowej części kraju. Z kolei nagrodę kibiców otrzymał młody fan klubu Vasco da Gama Guilherme Gandra Moura, który wspiera z zaangażowaniem swoją drużynę mimo walki z ciężką, genetyczną chorobą.
Lewandowski w przeszłości wygrywał dwa razy
Zwycięzców większości kategorii plebiscytu wyłoniły liczące się w równym stopniu głosowania kibiców, kapitanów i selekcjonerów męskich i kobiecych drużyn narodowych oraz przedstawicieli mediów. W wyborze najlepszej jedenastki kobiet i mężczyzn udział brali kibice oraz wyznaczeni eksperci, a najładniejszych bramek - kibice oraz "Legendy FIFA". Laureata nagrody Fair Play wyłonili powołani eksperci.
Nagroda FIFA dla najlepszego piłkarza roku na świecie przyznawana jest od 1991 roku. W 2020 i 2021 roku odbierał ją Robert Lewandowski. W tym roku Polak nie był nawet wśród nominowanych.
W latach 2010-15 plebiscyt połączył się ze Złotą Piłką magazynu "France Football", ale obecnie znów są to osobne plebiscyty.