Dziękuję Pawłowi, Arturowi i Przemkowi, że byli razem z nami. Swoją postawą sprawili, że była bardzo duża rywalizacja, a co za tym idzie trudne wybory. Również ich wspieramy i wierzę gorąco w to, że będą trzymać za nas kciuki. Z tego miejsca chciałbym również pozdrowić kibiców, którzy bardzo licznie przybywali na treningi do Arłamowa, dopingowali nas i dawali wsparcie – powiedział selekcjoner Adam Nawałka po odczytaniu nazwisk 23 zawodników, których zabierze do Francji.

Reklama

Jak dodał, on i kadrowicze mają świadomość trudności wyzwania, ale zapewnił, że drużyna jest do niego przygotowana.

Mamy jeszcze trochę czasu i kilka dni na rozegranie meczów międzypaństwowych oraz będziemy starali pracować się nad detalami, zarówno jeśli chodzi o organizację gry, jak i stałe fragmenty. Wierzę gorąco w to, że będziemy optymalnie przygotowani do mistrzostwo Europy i sprawimy wszystkim oraz sobie wielką przyjemność na tym turnieju – podkreślił Nawałka.

Większość kadry stanowią piłkarze, którzy mieli duży udział w wywalczeniu awansu na Euro 2016. Szeroki - 28-osobowy - skład selekcjoner ogłosił już 12 maja. W tym gronie zabrakło wówczas m.in. Łukasza Szukały, Pawła Olkowskiego i Sebastiana Mili, strzelca gola m.in. w meczu eliminacji ME z Niemcami w Warszawie (2:0 w październiku 2014).

Teraz selekcjoner musiał ograniczyć skład do 23 nazwisk. Na Euro 2016 nie pojadą z kadrą Tytoń, Dawidowicz i Sobiech, a kontuzje wyeliminowały Rybusa i Wszołka.

Zawodnicy włożyli bardzo dużo wysiłku w treningi. Była ciężka praca, ale mieliśmy dużo czasu również na regenerację. Wszystko było dokładnie zaplanowane i staraliśmy się wykonać plan. Tak się stało, jeżeli chodzi o pobyt w Arłamowie. Niestety nie ominęły nas kontuzje. Cały czas jesteśmy z Pawłem i Maciejem, wspieramy ich i wierzę gorąco, że obaj duchem i sercem będą z nami we Francji. Chciałem jeszcze raz podziękować władzom hotelu w Arłamowie za stworzenie świetnych warunków. Cudownie się tutaj pracowało – zauważył Nawałka.

Biało-czerwoni mają już za sobą dwa zgrupowania - regeneracyjne w Juracie na Helu (17–21 maja) i kończący się właśnie obóz przygotowawczy w Arłamowie.

W najbliższych dniach rozegrają dwa ostatnie mecze towarzyskie - 1 czerwca z Holandią w Gdańsku i 6 czerwca z Litwą w Krakowie. Dzień po tym drugim odlecą do swojej francuskiej bazy w La Baule.

Euro 2016 rozpocznie się 10 czerwca. Podopieczni Nawałki pierwszy mecz w grupie C rozegrają 12 czerwca - z Irlandią Północną w Nicei. Cztery dni później zmierzą się z Niemcami w Saint-Denis, a 21 czerwca spotkają się z Ukrainą w Marsylii.

Ostateczny skład reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy we Francji:
bramkarze: Artur Boruc (AFC Bournemouth), Łukasz Fabiański (Swansea FC), Wojciech Szczęsny (AS Roma);
Obrońcy: Thiago Cionek (Palermo), Kamil Glik (Torino FC), Artur Jędrzejczyk, Michał Pazdan (obaj Legia Warszawa), Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund), Bartosz Salamon (Cagliari), Jakub Wawrzyniak (Lechia Gdańsk);
pomocnicy: Jakub Błaszczykowski (Fiorentina), Kamil Grosicki (Stade Rennes), Tomasz Jodłowiec (Legia Warszawa), Bartosz Kapustka (Cracovia), Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC), Karol Linetty (Lech Poznań), Krzysztof Mączyński (Wisła Kraków), Sławomir Peszko (Lechia Gdańsk), Filip Starzyński (KGHM Zagłębie Lubin), Piotr Zieliński (Empoli FC);
napastnicy: Robert Lewandowski (Bayern Monachium), Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam), Mariusz Stępiński (Ruch Chorzów).