Król strzelców niemieckiej ekstraklasy, jak na kapitana reprezentacji przystało, jako pierwszy spotkał się z dziennikarzami w La Baule, bazie reprezentacji podczas Euro 2016.

Reklama

Nie boję się presji. Wiadomo, że oczekiwania są ogromne, ale po to pracowaliśmy i graliśmy, żeby być we Francji. Podchodzimy do tego turnieju z pokorą. Mamy ciężką grupę. Wiemy, że musimy dać z siebie maksimum. Udany mecz z Irlandią Północną w niedzielę na pewno ułatwiłby nam zadanie. Wiemy, że oni ostatnio nie przegrywają, nie tracą bramek. Można powiedzieć, że są na topie. My mamy swoje problemy, ale - wierzę - one nam nie przeszkodzą. Chcemy pokazać, że jesteśmy tą drużyną z eliminacji - podkreślił Lewandowski.

27-letni napastnik nie zagrał w poniedziałkowym meczu towarzyskim z Litwą w Krakowie. Jak przyznał, to pomoże mu w jeszcze lepszym przygotowaniu do turnieju.

Odpoczynek mi nie zaszkodził. Jeśli chodzi o liczbę meczów w tym sezonie, jeden więcej by mi nie pomógł. A dzięki temu mogłem złapać świeżość, chęć grania. Czasami lepiej przystopować, żeby później ruszyć z pełną parą. Więcej będzie korzyści z tego, że nie grałem - podkreślił kapitan.

Według niego ostatnie mecze towarzyskie polskich piłkarzy (1:2 z Holandią i 0:0 z Litwą) nie będą złym prognostykiem przed turniejem.

W przeszłości bywało tak, że przed ważnymi imprezami graliśmy świetnie, a później wszystko się rozsypywało. Wierzę, iż teraz będzie odwrotnie. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że Irlandia Północna nie odpuści, jest twarda, ale my będziemy na to przygotowani - zapewnił.

W meczu z Litwą kontuzji stawu skokowego doznał Kamil Grosicki (być może zdąży na spotkanie z Irlandią Północną). We Francji na pewno nie wystąpi Maciej Rybus, którego z udziału w turnieju wykluczyły problemy zdrowotne.

To nigdy nie jest łatwa sytuacja, gdy jeden-drugi zawodnik wypada. Kontuzje martwią, ale po to tu jesteśmy, żeby bez względu na skład wyjściowy dać z siebie wszystko. Przygotujemy się do turnieju tak jak trzeba. Jeśli jeden zawodnik nie będzie mógł wystąpić, zastąpi go kolega. Może okazać się, że to właśnie on zasługuje na grę w pierwszym składzie - stwierdził Lewandowski.

Euro 2016 startuje 10 czerwca, a biało-czerwoni rozpoczną swój udział dwa dni później, gdy w Nicei zagrają z Irlandią Północną. Ich kolejnymi rywalami w grupie C będą Niemcy (16 czerwca w Saint-Denis) i Ukraina (21 czerwca w Marsylii).