"Kiedy sędzia gwizdnął koniec dogrywki, byłem juz w domu. Chłopaki tworzą swoją historię" - ocenił prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Reklama

Gratulacje płynęły ze wszystkich stron.

"Jest, jest, jesteśmy dumni z was! Rewelacja, znakomicie, wspaniale Polska! Juz nic nie piszę więcej, to jest Wasz turniej!" - napisał piłkarz Lechii Gdańsk Sebastian Mila.

Zawodnik Legii Warszawa Jakub Rzeźniczak docenił dokonania Łukasza Fabiańskiego w bramce. "Król Fabian pierwszy" - ocenił.

Reklama

"Kocham WAS Ziomki" - napisał wprost dyrektor sportowy Lechii Gdańsk Jarosław Bieniuk.

Ładny gest wykonał niemiecki obrońca Mats Hummels. Zrobił sobie zdjęcie w koszulce reprezentacyjnej Jakuba Błaszczykowskiego, a ręką wykonał gest mówiący: "czapki z głów".

Polaków docenił także jego rodak, nie grający już w futbol Lothar Matthaeus. "Szkoda mi Szwajcarów, ale gratulacje dla Polski za awans do ćwierćfinału. Dramatyczny początek fazy play off".

Czterokrotna medalistka olimpijska w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk znalazła nowe zajęcie dla Michała Pazdana.

"Pazdan mógłby być biegaczem narciarskim. Walczy jak lew i nie lubi żelu. Tak, wiem, że to słaba dla niego opcja" - oceniła.

Radością podzieliły się także tenisistka Agnieszka Radwańska ("Polska wygrała po karnych. Ćwierćfinał"), siatkarka Anna Werblińska ("Brawo My"), była tyczkarka Monika Pyrek ("Pięknie, po prostu pięknie!!!"), jedyny polski koszykarz w lidze NBA Marcin Gortat ("Przecież mówiłem!"), a także mistrz świata w siatkówce Andrzej Wrona ("AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!! Mamy TOOOOOOOOOOOO!!!! Brawo Panowie! To jeszcze nie koniec!!!! POLSKA!!!").

Trochę więcej napisał na Facebooku czterokrotny medalista olimpijski w skokach narciarskich, a obecnie kierowca rajdowy Adam Małysz.

Reklama

"Uff, ależ to były emocje! Wielkie brawa dla naszych piłkarzy i trenera Adama Nawałki. Moim zdaniem bohaterem dzisiejszego meczu był Łukasz Fabiański. Martwi mnie tylko druga połowa i kondycja naszych po bramce Kuby Błaszczykowskiego. Wyglądało to tak, jakbyśmy chcieli już za wszelką cenę dowieźć ten wynik, rezygnując z ataku. A Szwajcarzy czekali na swoją szansę i doczekali się wspaniałego gola. Przy stanie 1:1 zaczęła się nerwówka. Już nie wspominając o karnych. Bałem się ich jak cholera, ale chłopaki pokazali klasę. Brawo, brawo i jeszcze raz brawo!" - opisał swoje odczucia.

Sukces polskich piłkarzy "rozgrzał" także polityków.

"Czekałem na to tyle lat! Boże, jak się cieszę!" - napisał były premier, a obecnie przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Dziękujemy Waleczne Serca! Stworzyliście wspólnotę! Wszystko jest możliwe!" - ocenił minister sportu i turystyki Witold Bańka.

"Gratulacje i podziękowania dla naszej Reprezentacji za ten historyczny awans! Ale może następnym razem bez takich horrorów. Please... ;-)))" - napisał z kolei prezydent Andrzej Duda.