Wybór Goeteborga jest odstępstwem od tradycji, ponieważ przez ostatnie 20 lat hotelem reprezentacji podczas zgrupowań przed międzynarodowymi meczami był Scandic Hotel w Sztokholmie, położny zresztą niedaleko ambasady RP.

Reklama

Mecze reprezentacji rozgrywane są na stadionie narodowym Friends Arena i to właśnie stolica oferuje najlepsze warunki, bez niepotrzebnych podróży. Zdaniem kierownictwa drużyny hotel jest jednak położony zbyt blisko centrum miasta.

Uznano, że najlepsze warunki oferuje Sankt Joergen Park, oddalony od centrum Goeteborga. Został wybrany po tym jak mecze grupy E zostały przeniesione z Bilbao i Dublina do Sewilli i Sankt Petersburga i baza w Irlandii stała się nieaktualna.

Jak podkreśliła federacja piłkarska, piłkarze będą mieli do dyspozycji najwyższy możliwy standard pobytu, aby zrekompensować im warunki izolacji.

Luksusowy ośrodek, specjalizujący się w golfie i dysponujący spa, oddalony jest od lotniska Landvetter o 29 kilometrów. Stąd piłkarze będą latać na mecze ME, a w najbliższą sobotę do Sztokholmu na mecz towarzyski z Armenią.

Ze względu na to, że mecze grupowe gramy za granicą, w krajach gdzie regulacje sanitarne różnią się od naszych i mogą się szybko zmieniać, zdecydowaliśmy się na bardzo konkretny plan ścisłego monitorowania zawodników i wszystkich członków ekipy. W ten sposób w razie sytuacji awaryjnej przedstawimy służbom zagranicznym szczegółową dokumentacje ruchów i kontaktów każdej osoby - powiedział lekarz reprezentacji Jonas Werner.

Na czas pobytu w bazie wszyscy zostali podzieleni na mniejsze grupy, ich kontakty są dokumentowane, tak aby w przypadku wykrycia zarażenia koronawirusem szybko i konkretnie prześledzić jego drogę, znaleźć źródło, odizolować tylko konkretne osoby i nie ryzykować wyeliminowania więcej piłkarzy niż to będzie konieczne - wyjaśnił Werner.

Zapisywane z dokładnym miejscem i czasem będą też wszystkie kontakty z personelem hotelu, kierowcami autobusów oraz członkami załogi samolotu czarterowego.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ nasza reprezentacja ma jeden słaby punkt. Tylko dwóch piłkarzy jest zaszczepionych przeciw COVID-19, a jeden jest ozdrowieńcem - dodał Werner.

Szwecja w fazie grupowej spotka się kolejno z Hiszpanią w Sewilli oraz ze Słowacją i z Polską w Sankt Petersburgu.