Od pierwszego gwizdka z animuszem zaatakowali Anglicy. Już w drugiej minucie blisko szczęście był Raheem Sterling, ale po przelobowaniu czeskiego bramkarza piłka trafiła w słupek.

Skrzydłowy Manchesteru City dopiął celu dziesięć minut później. Dośrodkowywał Jack Grealish, a zamykający akcję Sterling głową trafił do siatki.

Anglicy wciąż przeważali, jednak kolejnych bramek nie zdobyli. Bardzo dogodną sytuację zmarnował Harry Kane, którego strzał obronił Tomas Vaclik.

Czesi najbliżej gola byli w 34. minucie. Wówczas z kilkunastu metrów potężnie uderzył Tomas Soucek, ale piłka nieznacznie minęła słupek.

W drugiej połowie tempo wyraźnie siadło. Obie drużyny miały świadomość, że za kilka dni czeka je mecz w fazie pucharowej i oszczędzały siły.

W końcówce do czeskiej bramki trafił Jordan Henderson, ale był na pozycji spalonej i gol nie został uznany.

W 76. minucie na boisku w czeskiej drużynie pojawił się Tomas Pekhart - król strzelców ekstraklasy w sezonie 2020/21 i mistrz Polski z Legią Warszawa.

Wynik nie uległ już zmianie i pierwsze miejsce w grupie zajęła Anglia. Jej postawę na tym etapie trudno oceniać. W trzech meczach zgromadziła siedem punktów, zdobyła dwie bramki i żadnej nie straciła.

Prawdziwym sprawdzianem aspiracji "Wyspiarzy" będzie 1/8 finału. W niej zagrają bowiem z drugim zespołem grupy F, czyli zapewne z Francją, Niemcami lub Portugalią.

Czesi spadli na trzecie miejsce i ich rywalem prawdopodobnie będzie Holandia.

W drugim meczu tej grupy Chorwacja pokonała Szkocję 3:1 i wywalczyła drugą pozycję. To oznacza, że w 1/8 finału zmierzy się z drugim zespołem grupy E, w której występuje Polska. Biało-czerwoni, aby awansować do fazy pucharowej, muszą w środę wygrać ze Szwecją.

Czechy - Anglia 0:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Raheem Sterling (12-głową)
Żółta kartka - Czechy: Jan Boril
Sędzia: Artur Soares Dias (Portugalia)
Widzów: 19 104
Czechy: Tomas Vaclik - Vladimir Coufal, Ondrej Celustka, Tomas Kalas, Jan Boril - Lukas Masopust (64. Adam Hlozek), Tomas Holes (84. Matej Vydra), Vladimir Darida (64. Alex Kral), Tomas Soucek, Jakub Jankto (46. Petr Sevcik) - Patrik Schick (76. Tomas Pekhart)
Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones (79. Tyrone Mings), Harry Maguire, Luke Shaw - Bukayo Saka (84. Jadon Sancho), Kalvin Phillips, Jack Grealish (67. Jude Bellingham), Declan Rice (46. Jordan Henderson), Raheem Sterling (67. Marcus Rashford) - Harry Kane