Podopieczni trenera Garetha Southgate'a byli stroną zdecydowanie lepszą. Prowadzenie objęli już w czwartej minucie, kiedy do siatki trafił Harry Kane.

Później Anglicy zwolnili, kontrolowali grę i nie forsowali tempa. Ukraińcom pod koniec pierwszej połowy dwukrotnie udało się zapędzić w ich pole karne, ale ostatecznie nic z tego nie wynikło.

Po przerwie "Wyspiarze" znów ruszyli z dużym animuszem i szybko pozbawili rywali złudzeń. W 46. minucie rzut wolny wykonywał Luke Shaw, gola strzałem głową zdobył jego kolega z Manchesteru United Harry Maguire.

Ukraińcy nie zdążyli się otrząsnąć, a już przegrywali 0:3. Tym razem Shaw dośrodkował z gry, natomiast skuteczną główką popisał się Kane.

Wynik w 63. minucie ustalił wprowadzony chwilę wcześniej Jordan Henderson. Pomocnik Liverpoolu także gola zdobył głową, wykorzystując dośrodkowanie z rzutu rożnego Masona Mounta.

Ukraińcy próbowali zdobyć choć honorową bramkę, ale piłkarsko byli po prostu zespołem słabszym. Anglia oszczędzała siły na kolejne spotkanie i wynik nie uległ już zmianie.

Anglicy na obecnym turnieju nie stracili jeszcze gola. Zaczęli od wygranej z Chorwacją 1:0, później były bezbramkowy remis ze Szkocją oraz zwycięstwa z Czechami 1:0 i Niemcami 2:0.

Anglia w półfinale Euro jest po raz pierwszy od 1996 roku, kiedy na tym etapie odpadła po rzutach karnych z Niemcami.

Ukraina - Anglia 0:4 (0:1)
Bramki: 0:1 Harry Kane (4), 0:2 Harry Maguire (46-głową), 0:3 Harry Kane (50-głową), 0:4 Jordan Henderson (63-głową)
Sędzia: Felix Brych (Niemcy)
Widzów: 11 880
Ukraina: Heorhij Buszczan - Ilia Zabarny, Serhij Krywcow (35. Wiktor Cygankow), Mykoła Matwiejenko - Ołeksandr Karawajew, Serhij Sydorczuk (64. Jewhen Makarenko), Ołeksandr Zinczenko, Witalij Mykołenko - Andrij Jarmołenko, Roman Jaremczuk, Mykoła Szaparenko
Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire, Luke Shaw (65. Kieran Trippier) - Declan Rice (57. Jordan Henderson), Kalvin Phillips (65. Jude Bellingham), Jadon Sancho, Mason Mount, Raheem Sterling (65. Marcus Rashford) - Harry Kane (73. Dominic Calvert-Lewin)