Od pierwszych minut było widać, że obie drużyny chcą grać otwarty futbol. Jako pierwsi groźniej zaatakowali Anglicy - w 6. minucie z prawej strony w pole karne dograł Harry Kane, ale do piłki nie zdążył Raheem Sterling. W 13. minucie ponownie dobrą okazję miał Sterling. Zawodnik Manchesteru City zszedł do środka i strzelił na bramkę Kaspra Schmeichela. Uderzenie było jednak słabe i duński golkiper nie miał problemów z interwencją. Duńczycy odpowiedzieli dopiero w 15. minucie, kiedy niecelnie uderzył Mikkel Damsgaard.

Po upływie pierwszego kwadransa optyczną przewagę zyskali Duńczycy. Podopieczni Kaspra Hjulmanda dłużej utrzymywali się przy piłce, starali się grać szybko i kombinacyjnie. Anglicy momentami byli zmuszeni do wybijania piłek. W 25. minucie świetny strzał zza pola karnego oddał Damsgaard, ale piłka o kilkadziesiąt centymetrów minęła spojenie słupka z poprzeczką.

Co się odwlecze, to nie uciecze. W 30. minucie arbiter przyznał Duńczykom rzut wolny. Do piłki ustawionej na 25. metrze podszedł Damsgaard i kapitalnym uderzeniem pod poprzeczkę pokonał Jordana Pickforda. Angielski bramkarz interweniował, ale nie był w stanie "wyciągnąć" opadającej futbolówki. To pierwszy gol z rzutu wolnego na Euro 2020.

W 38. minucie Anglicy mogli, a nawet powinni doprowadzić do remisu. Sterling wygrał walkę o pozycję z duńskimi obrońcami i wyszedł sam na sam ze Schmeichelem. Bramkarz Leicesteru popisał się jednak świetną interwencją.

Obrońcy reprezentacji Danii nie mieli czasu wyciągnąć wniosków z okazji Sterlinga, bowiem minutę później Anglicy przeprowadzili kolejną groźną okazję, która zakończyła się bramką wyrównującą. Bukayo Saka wpadł w pole karne i dograł wzdłuż linii bramkowej do wychodzącego na czystą pozycję Sterlinga, ale Anglika ubiegł Simon Kjaer, który wślizgiem wpakował piłkę do własnej bramki. W taki sposób padł 11. gol samobójczy na tym turnieju.

Po bramce na 1:1 inicjatywę przejęli podopieczni Garetha Southgate'a, ale więcej goli w pierwszej połowie nie padło. Można było sobie życzyć, by druga część spotkania była równie emocjonująca.

Druga połowa rozpoczęła się podobnie jak pierwsza, czyli od otwartej gry obu zespołów. W 55. minucie na prowadzenie mogli wyjść Anglicy - strzał głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego oddał Harry Maguire, ale po raz kolejny świetną interwencją wykazał się Schmeichel.

Anglia przeważała, brakowało jednak konkretów. W 73. minucie znajdujący się po prawej stronie Mason Mount oddał centrostrzał, ale Schmeichel dla własnego spokoju wybił piłkę na rzut rożny.

Mimo ofensywnych poczynań Anglików i momentami rozpaczliwej obrony Duńczyków w ostatnich minutach, więcej bramek nie padło. Regulaminowy czas gry zakończył się remisem 1:1, przez co sędzia zarządził dogrywkę.

Lepiej dogrywkę rozpoczęli podopieczni Southgate'a. W 94. minucie Kane po raz kolejny zatrudnił Schmeichela. Angielski napastnik oddał silny strzał z prawej strony pola karnego, ale nie udało mu się pokonać duńskiego golkipera.

Anglicy ciągle przeważali i dopięli swego w 104. minucie. W polu karnym faulowany był Sterling, w związku z czym arbiter wskazał na jedenasty metr. Danny Makkelie skonsultował się jeszcze z sędziami VAR, którzy potwierdzili, że decyzja o podyktowaniu "jedenastki" była prawidłowa. Powtórki wykazały jednak, że odgwizdanie rzutu karnego było co najmniej kontrowersyjne. Niemniej, do piłki podszedł Kane. Intencję snajpera reprezentacji Anglii wyczuł Schmeichel, ale piłka podczas interwencji wypadła mu z rąk. Dopadł do niej Kane i w ramach dobitki wpakował ją do pustej siatki.

Duńczycy próbowali jeszcze gonić wynik, ale Anglicy skutecznie się bronili. Sami też wyprowadzali groźne kontrataki. Nic się już jednak nie wydarzyło i Anglicy wygrali spotkanie 2:1.

W niedzielnym finale rozgrywanym na stadionie Wembley Anglia zagra z Włochami. Początek spotkania o godz. 21.

Anglia - Dania 2:1 po dogrywce (1:1, 1:1).
Bramki: Mikkel Damsgaard (30.), Simon Kjaer (39.-sam.), Harry Kane (104.-k.).
Żółte kartki: Anglia - Harry Maguire; Dania - Daniel Wass.
Sędzia: Danny Makkelie (Holandia).
Widzów: 65 000.
Anglia: Jordan Pickford - Luke Shaw, Harry Maguire, John Stones, Kyle Walker - Declan Rice (95. Jordan Henderson), Kalvin Phillips - Raheem Sterling, Mason Mount (95. Phil Foden), Bukayo Saka (69. Jack Grealish; 106. Kieran Trippier) - Harry Kane.
Dania: Kasper Schmeichel - Jannik Vestergaard (105. Jonas Older Wind), Simon Kjaer, Andreas Christensen (79. Joachim Andersen) - Joakim Maehle, Thomas Delaney (88. Mathias Jensen), Pierre-Emile Hojbjerg, Jens Stryger Larsen (67. Daniel Wass) - Mikkel Damsgaard (67. Yussuf Poulsen), Kasper Dolberg (67. Christian Norgaard), Martin Braithwaite.