FIVB 1 lutego wprowadziła nowy system liczenia punktów i uwzględnia on wyniki wszystkich meczów rozegranych od początku ubiegłego roku. Pod uwagę brane są rezultaty ze wszystkich oficjalnych rozgrywek, m.in. igrzyska i kwalifikacje olimpijskie, Liga Narodów, mistrzostwa świata, kontynentalne mistrzostwa czy Puchar Świata. Międzynarodowa federacja zalicza także wyniki międzynarodowych turniejów z udziałem co najmniej czterech drużyn.

Reklama

Nowy system liczenia okazał się korzystny dla żeńskiej reprezentacji, która zanotowała skok aż o 13 pozycji - z 26. lokaty na 13. Podopieczne Jacka Nawrockiego awans zawdzięczają przede wszystkim bardzo dobrym wynikom uzyskanym w 2019 roku, kiedy to zajęły piąte miejsce w Lidze Narodów i były czwarte w mistrzostwach Europy.

Z kolei w klasyfikacji mężczyzn na czele plasuje się Brazylia, a tuż za nią Polacy i Amerykanie.

Pozycja w tym zestawieniu ma znaczenie m.in. przy rozstawianiu drużyn podczas losowania różnych imprez, ważna jest też w kontekście kwalifikacji olimpijskich. Niewiele brakowało, by Polki, ze względu na niską pozycję w rankingu, nie wzięłyby udziału w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk. Ostatecznie w nim zagrały ze względu na wycofanie się wyżej sklasyfikowanej Kuby. Przepustki do Tokio nie udało im się jednak wywalczyć.

Ranking FIVB:
mężczyźni

1. Brazylia 427 pkt
2. Polska 384
3. USA 365
4. Rosja 317
5. Argentyna 291
6. Francja 291
7. Włochy 288
8. Iran 279
9. Japonia 269
10. Kanada 255