W ubiegłym tygodniu krajowa agencja antydopingowa (NSF) podała, że nadal badany jest jej przypadek.

Reklama

"W ciągu jednej minuty moje całe życie stanęło na głowie. Zmieniło się wszystko, co robiłam codziennie i wszystko stało się niewiarygodnie ciężkie" - powiedziała łkając sportsmenka podczas konferencji z norweskimi dziennikarzami.

Przyznała, że po otrzymaniu wiadomości o pozytywnym wyniku badań antydopingowych kompletnie się załamała. Chciała wszystko rzucić i zakończyć karierę.

"Teraz jestem zdecydowana powrócić na trasy. Jestem realistką, więc wiem, że potrzeba na to trochę czasu. Ten sezon będzie dla mnie stracony" - dodała 28-letnia Johaug.

Na pytanie dziennikarza o krem na poparzone słońcem usta odpowiedziała: "otrzymałam opakowanie od lekarza. Wyjęłam tubkę, a opakowanie i ulotkę wrzuciłam do kosza".

Podkreśliła, że zawsze dokładnie sprawdza zagraniczne lekarstwa. Nie ogranicza się tylko do przeczytania ulotki. Sprawdza informację także w internecie.

"Tym razem otrzymałam preparat od głównego lekarza reprezentacji, który przecież ma o wiele większe kompetencje w tych sprawach ode mnie. Zapytałam go, czy preparat znajduje się na liście zabronionych substancji. Odparł, że nie. Zaufałam mu, bo od wielu lat pracował z naszą reprezentacją" - powiedziała Norweżka.

Zakazana substancja miała znajdować się w kremie stosowanym przy oparzeniach słonecznych, którego użyła trzykrotna medalistka olimpijska.

Reklama

Krem miał kupić podczas zgrupowania we włoskiej miejscowości Livigno lekarz norweskiej kadry Fredrik Bendiksen, nie mając świadomości, że znajduje się w nim steryd anaboliczny - klostebol. Farmaceuta miał zapewniać, że nie ma w nim zakazanych substancji. Test antydopingowy, który dał pozytywny wynik, przeprowadzono u zawodniczki 16 września. Norweska Agencja Antydopingowa poinformowała Johaug o wyniku badania 4 października.

W tym roku inny reprezentant Norwegii w biegach narciarskich Martin Johnsrud Sundby stracił zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz w cyklu Tour de Ski z sezonu 2014/15 za to, że stosował wówczas w nieodpowiedni sposób lekarstwa na astmę. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) uznał, że zawodnik naruszył przepisy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), choć winę wzięła na siebie NSF i poniosła finansowe konsekwencje. Sundby został też zawieszony na dwa miesiące.

Johaug ma w dorobku złoty medal olimpijski z Vancouver w sztafecie oraz wywalczone indywidualnie srebro i brąz igrzysk w Soczi - odpowiednio - na 30 km techniką dowolną i na 10 km techniką klasyczną. Może pochwalić się również siedmioma tytułami mistrzyni świata oraz dwukrotnym triumfem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (2013/14 i 2015/16).