35-letni Małkin trafił dwukrotnie w drugiej tercji. Oprócz niego dwie bramki dla "Pingwinów" zdobył Jeff Carter.

Rosjanin nie grał od czasu operacji prawego kolana w czerwcu. Opuścił pierwsze 34 mecze ekipy z Pittsburgha. Poprzedniego gola w sezonie zasadniczym strzelił 15 marca.

Oczywiście mieliśmy nadzieję, że wywrze natychmiastowy wpływ na drużynę. Strzelenie dwóch goli, tak jak to dzisiaj zrobił, a także wypracowanie jednego z goli na pustą bramkę (Carterowi - przyp. red.), miało ogromne znaczenie dla losów meczu - przyznał trener Penguins Mike Sullivan.

Małkin po raz 63. w karierze zakończył mecz w sezonie zasadniczym NHL z dorobkiem większym niż jedna bramka.

To był dla mnie długi proces. Mam za sobą najdłuższą przerwę w moim życiu. Wygraliśmy i strzeliłem dwa gole - niesamowite uczucie. Czuję się teraz tak swobodnie - powiedział Małkin.

Jego zespół, który niedawno zaliczył serię 10 wygranych (przerwaną porażką trzy dni temu 2:3 z Dallas Stars), zajmuje czwarte miejsce w Metropolitan Division z dorobkiem 47 punktów.

Hat-trick Kuczerowa

Innym z bohaterów tej serii gier w lidze NHL był rodak Małkina - Nikita Kuczerow. Rosyjski hokeista Tampa Bay Lightning zdobył trzy bramki w wygranym na wyjeździe 6:1 meczu z Buffalo Sabres.

To czwarty hat-trick Kuczerowa w karierze. On również ma za sobą przerwę spowodowaną kontuzją - opuścił 32 mecze, nie grał od października.

Wyniki wtorkowych meczów hokejowej ligi NHL:

Buffalo Sabres - Tampa Bay Lightning 1:6
Florida Panthers - Vancouver Canucks 5:2
Columbus Blue Jackets - Chicago Blackhawks 2:4
Nashville Predators - Colorado Avalanche 5:4 po dogr.
Anaheim Ducks - Pittsburgh Penguins 1:4
Vegas Golden Knights - Toronto Maple Leafs 3:4 po karnych
San Jose Sharks - Detroit Red Wings 3:2 po dogr.

3. St. Louis Blues 21 10 5 126 98 47
4. Minnesota Wild 21 10 2 122 102 44