Z powodu pandemii odwołano mistrzostwa w 2020 roku, a w 2021 odbyła się rywalizacja tylko na najwyższym szczeblu. Na Łotwie nie wpuszczono jednak kibiców na trybuny. Zloty medal zdobyła Kanada, która w finale pokonała po dogrywce 3:2 broniącą tytułu Finlandię. Taki sam finał był też w 2019 roku, a wówczas wygrała Finlandia 3:1.

Reklama

Francja i Austria zajęły miejsce Rosji i Białorusi

Ponieważ w ubiegłym roku nie odbyły się mistrzostwa w niższych dywizjach, to po łotewskim czempionacie żadna drużyna nie spadła z elity i żadna nie awansowała. Stawka uczestniczących drużyn zmieniła się jednak po wybuchu wojny na Ukrainie.

Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) zdecydowała się wykluczyć Rosję i Białoruś, a ich miejsce zajęły Francja i Austria - dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny w światowym rankingu, poza tymi z elity.

Reklama

Tradycyjnie w imprezie zabraknie wielu gwiazd NHL. W kanadyjsko-amerykańskiej lidze trwa dopiero pierwsza runda fazy play off.

W pierwszej części turnieju 16 zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. Po cztery najlepsze awansują do ćwierćfinałów i dalej zmagania toczyć się będą systemem pucharowym. Najsłabsza drużyna w każdej grupie spadnie do Dywizji 1A.

Teoretycznie na słabiej obsadzoną wygląda grupa A, w której oprócz Kanady znalazły się m.in. Niemcy, Szwajcaria, Słowacja i Dania. W grupie B cztery czołowe miejsca powinni zająć mistrzowie olimpijscy z Pekinu Finowie, Szwedzi, Amerykanie oraz Czesi.

Reklama

Polski akcent w reprezentacji Niemiec

Pierwsze mecze rozpoczną się w piątek o godzinie 15.20. W grupie A Francuzi zagrają ze Słowakami, a w grupie B Amerykanie z Łotyszami. Wieczorem Kanada zmierzy się z Niemcami (gr. A), natomiast Finlandia z Norwegią (gr. B).

Polskim akcentem zbliżającej się imprezy jest obecność w reprezentacji Niemiec Matthiasa Plachty, syna byłego selekcjonera reprezentacji Polskiej Jacka Płachty.

Biało-czerwoni w elicie ostatni raz występowali w 2002 roku. W kwietniu wywalczyli awans z trzeciego na drugi poziom rozgrywkowy.

Podział na grupy 85. MŚ w hokeju na lodzie:
grupa A: Kanada, Niemcy, Szwajcaria, Słowacja, Dania, Kazachstan, Francja, Włochy
grupa B: Finlandia, USA, Czechy, Szwecja, Łotwa, Norwegia, Wielka Brytania, Austria