Ten były zawodnik short tracku wie, że dopasowane obuwie to bardzo ważny element w przygotowaniach nie tylko do olimpijskiego startu.

Reklama

Obuwie ma wpływ na prędkość nawet w wymiarze 0,1 sekundy. Słabe buty oznaczają słabą wydajność – powiedział Oi.

40-50 par rocznie

Półki w jego domowej pracowni w Fukuoce wypełniają gipsowe odlewy stóp czołowych japońskich łyżwiarzy, nie tylko medalistów w Pekinu. Produkcja buta rozpoczyna się bowiem od dokładnego wymierzenia stopy, a następnie wykonania gipsowego odlewu. Potem można już przygotowywać zindywidualizowany but. Rocznie Oi produkuje od 40 do 50 par butów łyżwiarskich.

Reklama

Oi startował w krajowych zawodach przez kilkanaście lat i zakończył karierę w wieku 29 lat. Po przejściu na sportową emeryturę objął posadę trenera łyżwiarstwa szybkiego w lokalnym klubie. Dopiero potem poświęcił się pasji, jaką jest wyrób butów łyżwiarskich.

Takagi przeszła do historii

Robi to perfekcyjnie od kilkunastu lat. W jego obuwiu startowali już z sukcesami w Vancouver w 2010 r. panczeniści Keiichiro Nagashima i Joji Kato, którzy zdobyli srebro i brąz w wyścigu na 500 metrów.

W Pekinie bohaterką łyżwiarstwa szybkiego była Miho Takagi, która zdobyła na torze National Speed Skating Oval cztery krążki - złoty i trzy srebrne, w tym jeden w drużynie. Tym samym przeszła do historii Japonii jako sportowiec z największą liczbą medali wywalczonych podczas jednych igrzysk zimowych. Piąty krążek na lodowym torze - brąz, wywalczył w rywalizacji na 500 m mężczyzn 21-letni Wataru Morishige.