Jamajczycy zwyciężyli biegnąc wtedy w składzie: Nesta Carter, Michael Frater, Usain Bolt i Asafa Powell. Uzyskali czas 37,10 ustanawiając rekord świata.

W połowie czerwca 2016 roku pojawiła się pierwsza wiadomość o niedozwolonym środku wykrytym u Cartera. Ponowne badanie próbek pobranych w 2008 roku wykazało obecność w jego organizmie metylohexanaminy.

Reklama

Prezes Jamajskiego Komitetu Olimpijskiego Michael Fennell początkowo nie chciał komentować "plotek" dotyczących Cartera, kazał czekać na wyniki badania próbki "B". Dopiero po ich opublikowaniu przyznał, że są one dla niego ogromnym zaskoczeniem.

Reklama

Boltowi pozostało osiem złotych medali olimpijskich wywalczonych w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro w biegach na 100 i 200 m oraz 4x100 m.

Srebro straciła również Rosjanka Tatiana Lebiediewa, która w stolicy Chin zajęła drugie miejsce w skoku w dal.

Metylohexanamina to związek organiczny, suplement diety znany od 1944 roku, znajdujący się na liście środków zabronionych od 2004 roku.

Po dyskwalifikacji Jamajki złoty medal otrzyma sztafeta Trynidadu i Tobago, srebrny Japonia, a brązowy Brazylia.

Na początku grudnia 2016 Bolt został po raz szósty w karierze uznany najlepszym lekkoatletą roku w plebiscycie IAAF. Poprzednio triumfował w latach 2008-09 i 2011-13. W ubiegłym roku zdobył trzy złote medale olimpijskie - na 100, 200 i w sztafecie 4x100 m.

Jamajczyk nie będzie miał już szans na poprawienie swojego dorobku medalowego z igrzysk, gdyż po sierpniowych mistrzostwach świata w Londynie planuje zakończyć karierę sportową. W ostatnim sezonie chce startować tylko na 100 m, gdyż - jak twierdzi - nie jest już w stanie poprawić własnego rekord globu na 200 m (19,19).