W imprezie ze startem pod stadionem Polonii, a metą przy Multimedialnym Parku Fontann, wystartowało ponad 7300 osób.

Dałem z siebie wszystko i jestem zadowolony z wyniku, choć na trasie było dość zimno i wietrznie. To mój pierwszy raz w Polsce - powiedział zwycięzca, który od trzeciego kilometra dyktował tempo na trasie, bez pomocy tzw. zająca.

Reklama

Giżyński i Brzezińska najszybsi z Polaków

Dyrektor imprezy Marek Tronina podkreślił, że można mówić o podwójnych rekordach, bo dwóch pierwszych biegaczy i dwie pierwsze kobiety na mecie uzyskali czasy lepsze niż rekordowe wyniki z 2014 roku. Poprzedni najlepszy wynik zawodów wynosił 1:00.48, a ustanowił go Kenijczyk Victor Kipchirchir, natomiast najszybszą kobietą była do niedzieli przez sześć lat była jego rodaczka Poline Wanjiku Njeru - 1:09.06.

Mówiłem, że ten bieg może być rekordowy, ale że aż w podwójnym wymiarze to nie, bo to zdarza się niezwykle rzadko. Na tej trasie można szybko biegać, myślę, że nawet poniżej godziny - podkreślił Tronina.

Najszybszy z Polaków - Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) - czasem 1:08.17 zajął 10. miejsce. Najlepsza z Polek Aleksandra Brzezińska (MKL Toruń) uplasowała się na piątej pozycji (1:12.11).

Giżyńskiego do startu zmobilizowała chęć sprawdzenia formy po perypetiach zdrowotnych, ale i aspekt solidarności z Ukrainą, który można wyrazić na sportowo.

Reklama

Jak dowiedziałem się o zmianie nazwy, to od razu się zapisałem. Wiedziałem, że warto w ten sposób pokazywać jedność z Ukraińcami, szczególnie, że w gronie biegaczy mamy sporo znajomych z Ukrainy, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie - zaznaczył.

Wielokrotny medalista mistrzostw Polski nie krył na mecie radości - zarówno z wyniku, jak i atmosfery oraz pogody.

Mogłem pobiec ciut szybciej, ale jeszcze miesiąc temu dzisiejszy wynik brałbym w ciemno. Temperatura i słoneczko - super. Trochę wiało, ostatnie kilometry biegło się pod wiatr, także to już była walka, ale punkty muzyczne i wsparcie od kibiców pomagało - relacjonował.

Impreza był pierwszą z wielkich stołecznych biegów, rozgrywanych już bez obostrzeń pandemicznych, które w ostatnich dwóch edycjach obejmowały m.in. start w grupach.

Ciarki przeszły po plecach, gdy znów mogliśmy w tłumie biegaczy na starcie usłyszeć "Sen o Warszawie” - wspomniał Giżyński.

Zebrano 423 tysiące zł

Fundacja „Maraton Warszawski” przekazywała część dochodu Polskiej Akcji Humanitarnej. Zaplanowano także zbiórkę finansową na pomoc trzem ukraińskim szpitalom oraz zbiórkę darów dla osieroconych dzieci z Ukrainy, które znajdują się obecnie w mazowieckim Centrum Konferencyjnym Ossa. W akcji „Biegam dobrze” zawodnicy zebrali na cele dobroczynne ok. 423 tys. zł.

Kolejnym wielkim stołecznym biegiem na tym dystansie będzie 7. Nocny adidas Półmaraton Praski, który zaplanowano na 3 września. Impreza, rozrywana na prawym brzegu Wisły, wraca po dwóch latach przerwy. 44. Maraton Warszawski odbędzie się 25 września.

Wyniki 16. Półmaratonu Warszawskiego:mężczyźni 1. Emanuel Giniki Gisamoda (Tanzania) 1:00.30 2. Abel Chabet (Uganda) 1:00.40 3. Josphat Kipchirchir Too (Kenia) 1:01.46 4. Edwin Kibet (Kenia) 1:01.52 5. Bekele Shiferaw Agunafr (Etiopia) 1:02.31 ... 10. Mariusz Giżyński (Polska) 1:08.17kobiety 1. Tiruye Mesfin Aman (Etiopia) 1:08.55 2. Likina Amebaw (Etiopia) 1:09.01 3. Veronicah Njeri Maina (Kenia) 1:09.49 4. Addisalem Belay Tegegn (Etiopia) 1:10.28 5. Aleksandra Brzezińska (MKL Toruń) 1:12.11