"Obiecujemy dać wspaniałe igrzyska" - powiedział w trakcie ceremonii przekazania pochodni szef komitetu organizacyjnego IO Rio 2016 Carlos Nuzman.
W ostatnich sześciu dniach sztafeta z olimpijskim ogniem przemierzyła trasę w Grecji. Odwiedziła m.in. malownicze wyspy Zakyntos i Korfu, Missolungi oraz Saloniki. Dotarła również do obozu dla emigrantów Eleonas.
We wtorek pojawiła się w historycznej miejscowości Maraton, która dała nazwę biegowi na dystansie 42 195 km, a wieczorem tego dnia była już na ateńskim Akropolu, w tamtejszej świątyni Partenon poświęconej bogini Atenie Partenos.
Do Brazylii ogień olimpijski dotrze 3 maja. Wcześniej na pokładzie samolotu doleci do Szwajcarii, gdzie w Genewie 28 kwietnia odbędzie się specjalna ceremonia przed Biurem Narodów Zjednoczonych. Będzie również gościć w Lozannie w siedzibie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
W Brazylii odwiedzi 329 miast w 26 stanach. Z ogniem olimpijskim pobiegnie 12 tysięcy osób. Każda z nich poniesie pochodnię na dystansie około 200 metrów. W tym gronie będą m.in. dwukrotna mistrzyni igrzysk w siatkówce (2008 i 2012) Fabiana, wicemistrzyni świata w judo Erika Miranda, a także była tenisistka, trzykrotna mistrzyni Wimbledonu (1959, 1960, 1964) i czterokrotna US Open (1959, 1963, 1964, 1966) Maria Esther Bueno. Brazylijska trasa liczyć będzie 20 tys. kilometrów.
Igrzyska w Rio de Janeiro, pierwsze na kontynencie południowoamerykańskim, potrwają od 5 do 21 sierpnia. Znicz olimpijski zapłonie w trakcie ceremonii otwarcia na słynnym stadionie Maracana.
Ogień olimpijski został wzniecony 21 kwietnia w południe w ruinach świątyni Hery w starożytnej Olimpii na Peloponezie przy pomocy promieni słonecznych. Pierwszym uczestnikiem sztafety był grecki gimnastyk sportowy 25-letni Lefteris Petrounias, mistrz świata w ćwiczeniach na kółkach.
Znicz po raz pierwszy pojawił się na igrzyskach w erze nowożytnej w Amsterdamie w 1928 roku. Sztafetę olimpijską zainaugurowano w 1936 roku w Berlinie.