Jedną z losujących była specjalnie zaproszona na tę okazję reprezentantka Polski Iwona Niedźwiedź. Rozgrywająca MKS Lublin wyciągała kulki z nazwami państw umieszczonych wraz z ekipą biało-czerwonych w czwartym koszyku. Organizatorzy już wcześniej zdecydowali, że Polki grać będą w Kristianstad.

Reklama

Tytułu bronić będą Norweżki, które w 2014 roku w finale w Budapeszcie pokonały Hiszpanki 28:25. W czasie tamtych mistrzostw, których współgospodarzami były Chorwacja i Węgry, najwyżej sklasyfikowane z obecnych rywalek polskiego zespołu zostały Francuzki - w spotkaniu o piąte miejsce wygrały z Węgierkami 26:25. Holenderki zajęły siódmą pozycję, Niemki dziesiątą, a Polki 11.

Drużyna "Trójkolorowych" w dorobku ma m.in. złoty medal (2003) i trzy srebrne mistrzostw świata (ostatni w 2011), a z czempionatu kontynentalnego przywiozła dwa brązowe krążki (2002, 2006).

Z kolei Niemki, prowadzone od niedawna przez Michaela Bieglera, który w latach 2012-2016 był selekcjonerem reprezentacji Polski mężczyzn, ostatni większy sukces odniosły w 2007 roku, kiedy stanęły na najniższym stopniu podium MŚ. W 1994 roku sięgnęły po złoto czempionatu globu. Najmniej utytułowane są Holenderki, które najwyżej zaszły w MŚ w 2005 roku, gdy zajęły piątą lokatę.

Wyniki losowania:
grupa A (Sztokholm) - Szwecja, Serbia, Hiszpania, Słowenia
grupa B (Kristianstad) - Holandia, Francja, Niemcy, Polska
grupa C (Malmoe) - Czarnogóra, Węgry, Dania, Czechy
grupa D (Helsingborg) - Norwegia, Rosja, Rumunia, Chorwacja