Ceremonia odbyła się w Future Arena, gdzie mecze rozgrywać będą piłkarze ręczni. W uroczystości uczestniczył przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Na awersie medalu znajdują się zgodnie z tradycją Bogini Nike, Stadion Panateński i Akropol. Rewers zdobią nawiązujące do idei olimpizmu oraz sił natury linie układające się w wieniec laurowy, które otaczają logo igrzysk - symbolizujące Brazylię postacie złączone w porywającym tańcu.

Medale wykonano według zasady zrównoważonego rozwoju. Złote i srebrne zawierają 30 proc. surowców wtórnych. Dodatkowo wszystkie wstęgi wyprodukowane zostały z materiałów w połowie pochodzących z przerobionych plastikowych butelek, a etui z drewna typu freijo pochodzącego wyłącznie z certyfikowanych upraw (Forest Stewardship Council - FSC)

Reklama

Innowacją jest umieszczenie wewnątrz medali paraolimpijskich specjalnego urządzania. Dzięki niemu po potrząśnięciu krążkiem, w zależności od jego koloru, usłyszeć będzie można dźwięki o zróżnicowanym stopniu głośności (złoty - najgłośniejsze, brązowy - najcichsze). Ma to pomóc sportowcom z wadami wzroku.

Ogółem Mennica Brazylii wyprodukowała 2488 medali: 812 złotych, 812 srebrnych i 864 brązowe.

Reklama

Podczas uroczystości pokazano również podia. Zostały one wytworzone z materiałów organicznych i zaprojektowane w taki sposób, aby po imprezie mogły służyć za meble.

Igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro rozpoczną się 5 i potrwają do 21 sierpnia, a paraolimpijskie od 7 do 18 września.