Torochtij po londyńskim sukcesie zakończył sportową karierę i został działaczem. Był wiceprzewodniczącym Ukraińskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów. Pełnił także funkcje w strukturach europejskiej federacji ciężarowej oraz Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego.

Reklama

W 2016 roku podjęto decyzję o ponownym przebadaniu próbek z użyciem nowoczesnych metod. Przyłapanie na dopingu, a konkretnie na stosowaniu turinabolu, oznacza, że Torochtij będzie musiał zaprzestać wszelkiej działalności w sporcie. Ukrainiec jest piątym mistrzem z Londynu, którego pozbawiono złotego medalu.

Bonk miejsce na najniższym stopniu podium zapewnił sobie wówczas wynikiem 410 kg (190+220). Torochtij uzyskał 412 kg (185+227), a Nasirshelal 411 kg (184+227).

W przeszłości na dyskwalifikacji rywali skorzystało trzech innych polskich ciężarowców. We wrześniu 2017 medale igrzysk w Pekinie (2008) odebrali Szymon Kołecki - złoty i Marcin Dołęga - brązowy. To efekt dyskwalifikacji za doping Kazacha Ilji Iljina oraz Rosjanina Dmitrija Łapikowa.

Reklama

W podobnych okolicznościach brązowy medal londyńskich igrzysk przyznano Tomaszowi Zielińskiemu (kat. 94 kg). W jego przypadku aż sześciu rywali, którzy uplasowali się przed nim, po ponownych badaniach zostało przyłapanych na dopingu. Polski sztangista sam został później zdyskwalifikowany. Zabronioną substancję wykryto u niego przed igrzyskami w Rio de Janeiro w 2016 roku.