Rywalizacja w pierwszym etapie będzie odbywać się na szczeblu regionalnym w trzech ośrodkach, tj. miastach Dżudda, Rijad (po sześć zespołów zagra systemem każdy z każdym) i Dammam (cztery drużyny w tym samym systemie) - poinformowała Saudyjska Federacja Piłki Nożnej. Do fazy pucharowej awansują po trzy najlepsze zespoły z dwóch pierwszych miast oraz dwa z Dammam.

Reklama

Mistrzowski turniej odbędzie się (systemem pucharowym) na stadionie King Abdullah Sport City w Dżuddzie - podał portal insidethegames.biz. Zagrają w nim - po raz pierwszy w Arabii Saudyjskiej - drużyny złożone z 11 zawodniczek. Do tej pory w zespołach występowało dziewięć piłkarek, co spowodowane było problemami kadrowymi.

Utworzenie rozgrywek jest jednym z elementów szerszej strategii na rzecz rozwoju piłki nożnej kobiet w królestwie. Budowana jest reprezentacja Arabii Saudyjskiej, a jej trenerką została Niemka Monika Staub.

W przyszłym roku zaplanowano cztery towarzyskie spotkania drużyny narodowej, by reprezentacja mogła być uwzględniona w rankingu FIFA.

Reklama

Arabia Saudyjska uczestniczy w igrzyskach olimpijskich od 1972 roku, ale pierwsze sportsmenki dopuszczono do rywalizacji dopiero w Londynie w 2012.

Pięć lat później w konserwatywnym królestwie zniesiono zakaz uczestniczenia kobiet w imprezach masowych, w tym rozgrywkach sportowych, m.in. meczach piłkarskich. Pierwsze panie zasiadły na trybunach w styczniu 2018 r.

Diametralna zmiana prawa

Władze Arabii Saudyjskiej od kilku lat zmieniają diametralnie prawo, dając kobietom coraz więcej przywilejów. W 2018 r., w efekcie międzynarodowej presji, zniosły jedyny na świecie zakaz prowadzenia pojazdów przez panie. W kolejnym roku zatwierdzone dekrety dały kobietom m.in. możliwość podróży zagranicznych bez potrzeby otrzymania specjalnego pozwolenia i podjęcia - bez ograniczeń - starań o pracę.

Za przyznawaniem kobietom kolejnych przywilejów stoi 36-letni Muhammad ibn Salman, który w czerwcu 2017 roku został mianowany następcą tronu.