Winnym sąd uznał także innego z oskarżonych - Andrzeja W., asystenta Dariusza W. Dostał 2,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.

Obaj byli oskarżeni o udzielenie korzyści majątkowych lub składanie obietnic ich udzielenia sędziom, obserwatorom PZPN lub zawodnikom drużyn rywalizujących z Koroną. Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu wnioskowała wobec Dariusza W. o karę trzech lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat i grzywnę w wysokości 100 tys. złotych, a wobec Andrzeja W. o karę dwóch i pół roku więzienia, w zawieszeniu na trzy lata i 30 tys. złotych grzywny.

Reklama

Prokuratura wnioskowała także o zakaz zajmowania stanowisk związanych z organizacją profesjonalnych zawodów sportowych lub uczestnictwa w nich - na trzy lata wobec Dariusza W. oraz na rok wobec Andrzeja W.

Akt oskarżenia w sprawie korupcji w Koronie dotyczy sezonu 2003/04, kiedy klub walczył o awans do drugiej ligi; obejmuje 43 osoby - działaczy, piłkarzy i sędziów piłkarskich. 28 z oskarżonych dobrowolnie poddało się karze. Posiedzenia w ich sprawach powinny zakończyć się do połowy października. Sądowe posiedzenie przygotowawcze do głównego procesu dotyczącego korupcji w Koronie Kielce zaplanowano na 23 września.

Śledztwo w sprawie korupcji w polskim futbolu toczy się od maja 2005 r. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty około 290 osobom: sędziom, trenerom, piłkarzom, obserwatorom i działaczom piłkarskim. W kwietniu wrocławski sąd okręgowy skazał na cztery lata więzienia byłego prezesa Arki Gdynia Jacka Milewskiego, a działacza piłkarskiego Ryszarda Forbricha, "Fryzjera", na 3,5 roku.