Decyzja, jak poinformowano w środę na stronie MSiT, jest częścią "szerokiego procesu budowy i modernizacji obiektów do treningu piłkarskiego dla dzieci i młodzieży".

Reklama

W komunikacie podkreślono, że Akademie Piłkarskie stanowią pierwszy i podstawowy etap rozwoju kariery młodych piłkarek i piłkarzy.

Boiska, hale i inne obiekty w całej Polsce pomagają upowszechniać sport, aby trening w profesjonalnych warunkach był dostępny dla każdego. Odpowiednia rozbudowa całego systemu pozwoli również na rozwój sportowych talentów i ich dalsze szkolenie. Działania podjęte dzisiaj są pierwszym krokiem do sukcesów sportowców w przyszłości - dodano.

W komunikacie MSiT wyszczególniono poszczególne pozycje.

Wynika z nich, że największe dofinansowanie ministerstwa otrzyma podmiot pod nazwą Widzew Training Center Sp. z o.o. - 10 000 000 zł na budowę Ośrodka Treningowego Widzewa Łódź (stadion treningowy wraz z zapleczem w Bukowcu). Warto przypomnieć, że kilka tygodni temu wniosek łódzkiego klubu został odrzucony. Jak widać decyzja uległa zmianie.

Miasto Bielsko-Biała na przebudowę boiska piłkarskiego oraz modernizację oświetlenia przy ul. Tadeusza Rychlińskiego dostanie 1 161 100 zł.

Gmina Sosnowiec na budowę czterech boisk na terenie Stadionu Ludowego przy ul. Kresowej w Sosnowcu otrzyma 2 000 000 zł. Miasto Chorzów na budowę zadaszenia pneumatycznego nad boiskiem piłkarskim przy ul. Wolności – 3 000 000 zł. Miasto Opole na budowę boiska piłkarskiego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Opolu – 1 835 200 zł.

Natomiast MKS Miedź Legnica S.A. otrzyma 785 400 zł na budowę zadaszenia pneumatycznego boiska piłkarskiego Akademii Piłkarskiej tego pierwszoligowego klubu.

Reklama

Najgłośniej w ostatnich tygodniach było o sprawie ośrodka szkoleniowego PZPN w Otwocku.

Na początku stycznia MSiT poinformowało, że unieważniono decyzję poprzedniego ministra Kamila Bortniczuka o wpisaniu wniosku PZPN pod nazwą "Projekt budowy Narodowego Centrum Szkolenia, Badań i Treningu Piłki Nożnej w Otwocku" w kwocie 304 264 318 zł w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu - edycja 2023" na listę wniosków zaproponowanych do dofinansowania.

Jak wówczas poinformowano, w trakcie szczegółowej analizy stwierdzono, że wniosek "nie spełnia kryteriów formalnych i merytorycznych niezbędnych dla finansowania tego projektu ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej".