Marciniak był w poniedziałek prelegentem podczas biznesowej konferencji "Everest", której organizatorem jest Mentzen. - podaje TVP Sport.

Reklama

Jesteśmy zszokowani i zbulwersowani publicznym skojarzeniem Marciniaka z Mentzenem i jego odmianą toksycznej skrajnie prawicowej polityki. Jest to niezgodne z podstawowymi wartościami fair play, takimi jak równość i szacunek. Wzywamy sędziego do przyznania się do błędu. Jeśli tego nie zrobi, uważamy, że UEFA i FIFA powinny wyciągnąć konsekwencje. – powiedział Rafał Pankowski, współzałożyciel stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

Reklama

Reakcja UEFA

Z oświadczeniem stowarzyszenia "Nigdy Więcej" zapoznała się UEFA, która na zapytanie "Przeglądu Sportowego" zabrała głos.

"UEFA jest świadoma zarzutów dotyczących Szymona Marciniaka i domaga się pilnych wyjaśnień. UEFA i cała społeczność piłkarska brzydzi się wartościami promowanymi przez wspomnianą grupę i traktuje te doniesienia bardzo poważnie. Kolejne oświadczenie zostanie wydane jutro, po zapoznaniu się ze wszystkimi dowodami" – czytamy w oświadczeniu UEFA.

Oświadczenie Marciniaka

W sprawie wypowiedział się już sam Szymon Marciniak, który z kolei przesłał oświadczenie do stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

"Będąc od wielu lat międzynarodowym sędzią piłkarskim, zawsze na pierwszym miejscu stawiam fair play oraz szacunek do drugiego człowieka i pragnę przekazywać te najwyższe wartości innym. Zawsze odcinam się od przejawów rasizmu i antysemityzmu i braku tolerancji, co pokazuję na meczach, na których sędziuję. Zawsze mówię stop nienawiści i będę propagować, że najważniejsze jest bycie dobrym człowiekiem" - czytamy.

Szymon Marciniak ma być sędzią głównym finału Ligi Mistrzów pomiędzy Manchesterem City a Interem Mediolan. Mecz odbędzie się 10 czerwca w Stambule