Strajk piłkarzy spowodował odwołanie inauguracji rozgrywek, które miały się rozpocząć w dniach 27-28 sierpnia. Nowa umowa obowiązywać będzie jednak tylko do końca czerwca 2012 roku.

Spór pomiędzy Włoskim Związkiem Piłkarzy (AIC) a klubami dotyczył klauzuli w sprawie niechcianych graczy z ważnymi kontraktami. Chodziło o możliwość rozwiązywania umów na rok przed ich upłynięciem z niechcianymi zawodnikami. Piłkarze nie zgadzali się również na stawiane im ultimatum: odsunięcie od pierwszego zespołu i indywidualne treningi, lub zgoda na transfer. Ostatecznie, spór zakończył się ugodą.

Reklama

Włosi w tym roku głównie kupowali, szczególnie Juventus i Milan. Do Mediolanu trafili za darmo obrońcy: Taye Taiwo z Olympique Marsylia i Phelippe Mexes z AS Roma. Z Barcelony i Genui wykupieni zostali Zlatan Ibrahimović i Kevin Prince-Boateng, którzy w sumie kosztowali ponad 31 milionów euro.

Na San Siro trafił również Alberto Aquilani z Liverpoolu. Pomocnik jest wypożyczony z Liverpoolu, jednak Milan może wykupić go za ok. 6 milionów euro. Jego celem będzie zastąpienie oddanego za darmo do Juventusu Andrei Pirlo. Aquilani w poprzednim sezonie grał właśnie dla bianconerich z Turynu. W ostatni dzień okienka transferowego, Milan pozyskał także z Palermo Antonio Nocerino.

Najbardziej rozrzutnym klubem był w trakcie tego okienka transferowego Juventus. Dzięki dofinansowaniu klubu przez właścicieli, dyrektor sportowy Giuseppe Marotta i nowy trener Antonio Conte wydali 85 milionów euro. Na nowym stadionie zagrają więc w tym sezonie wykupieni definitywnie reprezentanci Włoch: Aleksandro Matri, Simone Pepe i Fabio Quagliarella. Tercet ten kosztował Starą Damę blisko 40 milionów euro, a przecież klub pozyskał też prawego obrońcę Lazio, Szwajcara Stephena Lichtsteinera (10 mln), napastnika Romy Mirko Vucinicia (15 mln), pochodzącego z Chile Arturo Vidala (10,5 mln) i Eljero Elię z HSV (9 mln). Za darmo przybył Andrea Pirlo, zaś z klubem rozstali się m.in. Mohammed Sissoko i Felipe Melo.

Poważnych wzmocnień dokonała także stołeczna Roma. Nowy właściciel klubu, Amerykanin włoskiego pochodzenia Tommaso di Benedetto, który przejął klub z rąk rodziny Sensich, wydał na wzmocnienia klubu 78 milionów euro. Roma zdecydowała się na zaciąg hiszpański. Za wyniki klubu odpowiadał będzie były trener młodzieżowych drużyn Barcelony, Luis Enrique. Ze sobą sprowadził z Hiszpanii Bojana Krkicia (za 12 mln), Jose Angela. Roma kupiła też Erika Lamelę z River Plate Buenos Aires(15 mln) i golkipera reprezentacji Holandii - Martena Stekelenburga z Ajaxu Amsterdam. Z Realu Madryt Roma wypożyczyła Fernando Gago. Do Francji odszedł Jeremy Menez (PSG), a 13 mln kosztował pozyskany z Lyonu Miralem Pjanić.

Nie próżnowała też druga rzymska drużyna, Lazio. Na Stadio Olimpio trafili Miroslav Klose z Bayernu Monachium, Djibril Cisse z Panathinaikosu, czy bramkarze Loric Cana i Federico Marchetti. Z klubu odeszli bramkarz Fernando Muslera (Galatasaray Stambuł), wspomniany Lichtsteiner i Mauro Zarate, którego Lazio wypożyczyło do Interu.

Reklama

Aktywny transferowo był także Inter. Do Rosji sprzedany został (za 27 mln) Samuel Eto'o, który za rok gry zarobi w Anżi Machaczkała 20 mln euro. W jego miejsce nerazzurri pozyskali Diego Forlana z Atletico Madryt, lecz Urugwajczyk nie będzie mógł grać w Lidze Mistrzów. W Interze pozostał za to Wesley Sneijder, po którego zgłaszał się Manchester United.

W tym sezonie, na boiskach Serie A zobaczymy tylko jednego Polaka: Artura Boruca, który wygrał rywalizację z Sebastianem Freyem i został pierwszym bramkarzem Fiorentiny. W drużynie młodzieżowej (primaverze) Atalanty Bergamo jest młody bramkarz Lecha Poznań - Przemysław Frąckowiak. Kilku rodaków występowało będzie w Serie B: Kamil Glik trafił do Bari, a do Atalanty - Błażej Augustyn, wypożyczony z Catanii.