Raw Air dla skoków jest tym, czym cykl Tour de Ski dla biegów narciarskich. W założeniu ma być intensywnie, wyczerpująco i z cennymi nagrodami. Zwycięstwo w Raw Air, w przeciwieństwie do TdS, nie daje bonifikaty w klasyfikacji generalnej PŚ, ale finansowa korzyść jest nie do pogardzenia. Triumfator otrzymuje bowiem aż 60 tysięcy euro.

Reklama

Do klasyfikacji liczy się 16 skoków. Po dwa w każdym konkursie, nawet drużynowym, oraz cztery z kwalifikacji, które nazywane są prologami. Zawodnicy kolejno odwiedzą: Oslo, Lillehammer, Trondheim, a zakończą na mamucie w Vikersund, na którym Austriak Stefan Kraft ustanowił w 2017 roku rekord świata w długości skoku - 253,5 m.

To czwarta edycja Raw Air. Pierwszą wygrał Kraft, przed Kamilem Stochem i Niemcem Andreasem Wellingerem, drugą Stoch przed Norwegami - Robertem Johanssonem i Andreasem Stjernenem, a rok temu najlepszy był Japończyk Ryoyu Kobayashi. Kolejne miejsca zajęli Kraft i Johansson.

Do Norwegii trener Michal Dolezal zabiera Stocha, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Jakuba Wolnego, Macieja Kota i Aleksandra Zniszczoła. Siódmym miał być Klemens Murańka, ale z rywalizacji wykluczyła go kontuzja nadgarstka. Młody skoczek poślizgnął się w środę wieczorem przed swoim domem i tak niefortunnie upadł, że doznał urazy, który najprawdopodobniej eliminuje go z dalszego skakania w tym sezonie.

Skład na konkurs drużynowy czeski szkoleniowiec zapewne ogłosi po piątkowych kwalifikacjach. Prawdopodobnie, tak jak w czterech wcześniejszych "drużynówkach" w tym sezonie, znajdą się w nim: Stoch, Kubacki, Żyła i Wolny.

W walce o Kryształową Kulę liczą się już tylko dwaj zawodnicy. W klasyfikacji generalnej prowadzi Kraft, który ma 118 punktów przewagi nad Niemcem Karlem Geigerem. Trzeci Kubacki traci do lidera aż 482 pkt.

Dla biało-czerwonych wyjątkowo ważne będą skoki na mamucie w Vikersund. W klasyfikacji lotów trzecie miejsce zajmuje bowiem Żyła, który od prowadzącego Krafta ma tylko o 31 punktów mniej. Żadnemu Polakowi nie udało się jeszcze zdobyć małej Kryształowej Kuli w tej specjalności.

Choć skandynawskie tournee kończy sezon 2019/20 Pucharu Świata, to skoczkowie nie będą mieli długiego odpoczynku. 19 marca w Planicy mają rozpocząć się mistrzostwa świata w lotach, chyba że planowaną imprezę storpeduje epidemia koronawirusa.

Program Raw Air:
Oslo
piątek, 6 marca
17.00 - oficjalny trening
19.30 - kwalifikacje
sobota, 7 marca
14.00 - seria próbna
15.15 - pierwsza seria konkursu drużynowego
niedziela, 8 marca
13.15 - seria próbna
14.30 - pierwsza seria konkursu indywidualnego
Lillehammer
poniedziałek, 9 marca
15.45 - oficjalny trening
17.30 - kwalifikacje
wtorek, 10 marca
16.00 - seria próbna
17.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego
Trondheim
środa, 11 marca
15.30 - oficjalny trening
17.30 - kwalifikacje
czwartek, 12 marca
16.00 - seria próbna
17.00 - pierwsza seria konkursu indywidualnego
Vikersund
piątek, 13 marca
15.30 - oficjalny trening
18.00 - kwalifikacje
sobota, 14 marca
15.30 - seria próbna
16.30 - pierwsza seria konkursu drużynowego
niedziela, 15 marca
15.30 - seria próbna
16.30 - pierwsza seria konkursu indywidualnego