Prezydent wyraził satysfakcję, że mimo trwającej pandemii koronawirusa po raz kolejny może brać udział w akcji organizowanej przez Fundację Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane.
Mimo wszystko te zawody po raz kolejny odbywają się dlatego, że ich cel jest ponadczasowy i ponad okolicznościowy. Chodzi o to, aby zebrać pieniądze na kolejny rok rehabilitacji, na kolejny rok integracji przez sport dzieci, osób z niepełnosprawnościami, którym pomaga fundację HANDICAP Zakopane - powiedział.
Podziękował prezes fundacji Małgorzacie Tlałce-Długosz za to, że niestrudzenie prowadzi działalność mimo wszystkich przeszkód, które zakłócają dzisiaj życie nie tylko Polski, ale całej Europy i świata". "Dziękuję, że ta działalność jest prowadzona, bo ta działalność właśnie integracji przez sport, rehabilitacji jest niezbędna. Nie można tego pozostawić, przerwać, nie można ulec jakimkolwiek przeszkodom - podkreślił Andrzej Duda
Zaznaczył, że jest dla niego zaszczytem, że po raz kolejny może wziąć udział w tych charytatywnych zawodach i może "zjechać na tym slalomie gigancie, gdzie każdy zjazd, każdy pokonany metr służy temu, aby wspierać integrację dzieci i młodzieży, by wspierać ich możliwości rozwojowe". Podziękował miastu Zakopane za to, że sprzyja temu wydarzeniu.
W charytatywnych zawodach miała brać udział reprezentantka Polski w narciarstwie alpejskim i olimpijka Maryna Gąsienica – Daniel, jednak przez zmiany w programie Pucharu Świata zawodniczka bierze udział w zawodach na Słowacji. Prezydent otrzymał jednak od niej wyjątkowe narty kolekcjonerskie przeznaczone do slalomu giganta, na których zwykle startuje Maryna. Są to narty, których szata graficzna została zaprojektowana przez dzieci.
Chciałbym, żeby te narty wykonane przez dzieci służyły dzieciom, dlatego dziękuję za ten piękny i absolutnie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju dar. Poproszę jeszcze dzisiaj panią Martynę Gąsienicę – Daniel, aby te narty podpisała i przekazuję je na ręce pani Małgorzaty Tlałki – Długosz, aby służyły fundacji Handicap i jeżeli będzie taka wola, niech zostaną przekazane na aukcję charytatywną. Mam nadzieję, że dzięki temu do fundacji trafią środki, które będą wspomagały i wspierały integrację przez sport i rehabilitacja dzieci – powiedział prezydent.
Charytatywne zawody z udziałem głowy państwa odbywają się w Zakopanem co roku.
Pomysłodawczynią narciarskiego maratonu jest olimpijka i wielokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie alpejskim, prezes fundacji Handicap Małgorzata Tlałka-Długosz. Podczas trwającego 12 godzin narciarskiego maratonu, czołowi polscy narciarze wraz z podopiecznymi fundacji bez przerwy pokonują slalom, chcąc w tym czasie zjechać jak najwięcej razy. Każdy przejechany kilometr oznacza więcej pieniędzy na działalność fundacji Handicap Zakopane. W ubiegłym roku narciarze, na czele z prezydentem, przejechali blisko 700 km. Fundacja Handicap Zakopane jest organizacją pozarządową, której celem jest organizacja i promowanie kultury fizycznej, sportu, narciarstwa, szczególnie wśród osób czasowo lub trwale niepełnosprawnych oraz integracja sportowców o zróżnicowanych możliwościach psychofizycznych.
Pod stokiem narciarskim gdzie odbywały się zawody pojawili się przedsiębiorcy, którzy w proteście przeciw obostrzeniom, chcieli wręczyć prezydentowi dwie ciupagi. Na jednej napisano słowa: „Polityka dla godności, dla rodziny i dla Polski”, na drugiej: „A tymczasem bankructwa, ubóstwa, upadek przedsiębiorstw, brak pomocy, kłamstwa medialne i mydlenie oczu przedsiębiorcom”.
Chcieliśmy panu prezydentowi powiedzieć, że polityka którą prowadzi ten rząd prowadzi donikąd i należy dziś brać przykłady z innych państw, w jaki sposób sobie radzą z pandemią, jak potrafią pomóc przedsiębiorcom, choćby nawet przez zawieszenie kredytów – mówił organizator akcji Gerard Wolski.