Radwańska i Bacsinszky przystąpiły do tego spotkania po dwóch zupełnie różnych meczach drugiej rundy. Wracająca po kłopotach zdrowotnych Polka spędziła na korcie dwie godziny i 43 minuty, półfinalistka tegorocznego French Open potrzebowała do wywalczenia awansu zaledwie 48 minut.

Ich sobotni mecz rozgrywany był na korcie centralnym, a w loży królewskiej zasiadło kilkoro utytułowanych brytyjskich sportowców i paraolimpijczyków. Od początku publiczność obejrzała wiele długich wymian. Krakowianka starała się realizować przedmeczowe założenia taktyczne i wywierać na rywalce presję oraz posyłać piłki na jej forhend.

Szwajcarka zaczęła nieco chaotycznie – mając otwarty kort, posyłała kilka razy piłkę na aut. Przy prowadzeniu Radwańskiej 2:1 udało jej się uniknąć „breaka” i stopniowo nabierała pewności siebie – w piątym gemie popisała się precyzyjnym lobem, Polka z kolei zanotowała zagrania w siatkę i straciła podanie. Sprawy w tej partii potoczyły się później szybko, a Helwetka wykorzystała pierwszą piłkę setową, korzystając ze swojego głównego atutu – bekhendu.

W pierwszej fazie kolejnego seta krakowianka wciąż popełniała błędy, a piłka po jej zagraniach zatrzymywała się na siatce. Zapisanie na swoim koncie pierwszego gema serwisowego nie przyszło jej łatwo. Dwukrotnie jednak zapunktowała w stylu, za który zbierała przez lata pochwały – w wymianach pod siatką popisała się czujnością przy siatce. Polka ponownie zaczęła wywierać presję i przyniosło to efekt w postaci jedynego w tej partii przełamanie w trzecim gemie. Bacsinszky w dalszej części gry zmarnowała dwie okazje na odrobienie strat. Drugi set – podobnie jak pierwszy - zakończył się bekhendem, ale tym razem autorstwa podopiecznej trenera Tomasza Wiktorowskiego.

Przed rozpoczęciem decydującej odsłony Szwajcarka poprosiła o wizytę fizjoterapeutki. Na kort wróciła z zabandażowanym lewym udem. Opadła wyraźnie z sił, a Polka bezwzględnie ją punktowała i całkowicie kontrolowała przebieg meczu. Nieco rozluźniła się przy stanie 5:0 i pozwoliła wówczas rywalce na „breaka”. Był to jednak jedyny stracony przez nią gem w tym secie.

Spotkanie trwało dwie godziny i dziewięć minut. Radwańska miała 17 uderzeń wygrywających i 12 niewymuszonych błędów, a jej rywalka – odpowiednio – 33 i 34. Urodzone w 1989 roku zawodniczki zmierzyły się wcześniej dwukrotnie. Zarówno dwa lata temu w ramach Pucharu Federacji w Zielonej Górze, jak i w kolejnym sezonie w 1/8 finału w Miami lepsza była Szwajcarka. W obu przypadkach rywalizacja toczyła się na korcie twardym. Spośród turniejów wielkoszlemowych Bacsinszky najmilsze wspomnienia ma z French Open. Na paryskiej "mączce" dwukrotnie - dwa lata temu i w tym sezonie - dotarła do półfinału. W Londynie najlepiej poszło jej dotychczas w 2015 roku, gdy zatrzymała się na ćwierćfinale.

Polka pięć lat temu dotarła do finału Wimbledonu, a rok później zatrzymała się rundę wcześniej. W 11 wcześniejszych startach w tej imprezie tylko dwukrotnie nie było jej w "16" - w 2007 i 2011 roku. O szósty występ w ćwierćfinale zagra w poniedziałek z Kuzniecową. Bilans dotychczasowych pojedynków przemawia wyraźnie na korzyść starszej o cztery lata Rosjanki, która wygrała 13 z 17 meczów. Cieszyła się ze zwycięstwa m.in. w ich ostatniej konfrontacji – w fazie grupowej ubiegłorocznej edycji WTA Finals. Spotkanie trwało prawie trzy godziny, a krakowianka nie wykorzystała piłki meczowej.

W Wimbledonie grały ze sobą wcześniej dwukrotnie – 10 lat temu w trzeciej rundzie Kuzniecowa wygrała w dwóch setach, a rok później w 1/8 finału Polka w trzech. Najlepszym wynikiem w Londynie zawodniczki urodzonej w Sankt Petersburgu jest ćwierćfinał, do którego dotarła trzykrotnie (2003, 2005, 2007). W dorobku ma dwa tytułu wielkoszlemowe – French Open 2009 i US Open 2004.