Największy staż w reprezentacji spośród powołanych przez słowackiego szkoleniowca mają występująca na co dzień w lidze niemieckiej 32-letnia Agnieszka Skobel (Rutronik Starks Keltern), która w drużynie narodowej rozegrała 97 spotkań i zdobyła 674 punkty oraz jej rówieśniczka, kapitan drużyny Weronika Gajda (BC Polkowice) - 52 mecze i 363 pkt. W lidze zagranicznej gra także Amalia Rembiszewska (włoska Use Scotti Rosa Empoli).
Inauguracyjny mecz z Albanią biało-czerwone rozegrają w hali im. Mieczysława Łopatki w Gnieźnie w czwartek 11 listopada o godz. 20. Tam też będą się do niego przygotowywać.
Cieszymy się, że pierwszy mecz zagramy przed własną publicznością na nowym obiekcie w Gnieźnie. Wierzę, że pojawi się sporo kibiców, którzy stęsknili się za żeńską koszykówką w międzynarodowym wydaniu, a pierwsza stolica Polski jest na pewno wspaniałym miejscem na dobre rozpoczęcie eliminacji – powiedział trener Kovacik, cytowany przez oficjalną stronę PZKosz.
Oprócz Albanii i Turcji rywalem Polski w grupie D jest Słowenia. Kwalifikacje będą rozgrywane w trzech okienkach: 11-14 listopada 2021, 24-27 listopada 2022 oraz 24-27 lutego 2023 roku.
Awans do finałów uzyskają zwycięzcy 10 grup oraz cztery najlepsze drużyny z drugich miejsc (14 zespołów). W przypadku, gdy gospodarze Eurobasketu Słowenia i Izrael, którzy są już pewni udziału w finałowej rywalizacji, zajmą lokaty premiowane awansem, prawo występu w ME wywalczy następna lub następne drużyny w ich grupach (D i J).
Polska, mistrz Europy z 1999 roku, nie zdołała awansować do finałów kontynentalnego czempionatu od 2017 r. W ostatnich kwalifikacjach biało-czerwone były gorsze od Białorusinek oraz Brytyjek i zajęły ostatnie miejsce w gr. F (bilans 1-3).