Grający przed własną publicznością Suns, prowadzeni przez zdobywcę 47 punktów Devina Bookera, pokonali Los Angeles Clippers 136:130 i rywalizację do czterech zwycięstw wygrali 4-1.

Decydująca okazała się trzecia kwarta, którą gospodarze rozpoczynali przegrywając 61:70, a zakończyli 17-punktowym prowadzeniem (111:94). W tej części meczu świetnie zagrał Booker, zdobywając 25 punktów, przy bardzo wysokiej skuteczności (10 z 11 rzutów celnych). W całym meczu zanotował ponadto 10 asyst i osiem zbiórek.

Booker jest dopiero trzecim koszykarzem w ostatnim ćwierćwieczu, który w jednej kwarcie meczu play off zdobył co najmniej 25 punktów. Przed nim tej sztuki dokonali tylko Damian Lillard (25 w 2019 roku) oraz Allen Iverson (26 w 2001).

To było niemal duchowe przeżycie. Z wiekiem nie krzyczę zbyt dużo w czasie meczu, ale kiedy (Booker) trafiał "za trzy", poczułem tę energię i wiem, że wszyscy to poczuli - chwalił młodszego kolegę 34-letni Durant, który zakończył spotkanie z dorobkiem 31 pkt.

Deandre Ayton dodał 21 i Chris Paul - 15.

W drużynie gości, w której znów zabrakło kontuzjowanych Kawhiego Leonarda i Paula George'a, wyróżnili się Nick Powell - 27 i Francuz Nicolas Batum - 19.

W pięciu meczach rozstrzygnęła się również rywalizacja Denver Nuggets z Minnesota Timberwolves. W stolicy Kolardo gospodarze zwyciężyli 112:109 i będą rywalami "Słońc" w półfinale Konferencji Zachodniej.

Kluczowe punkty Jokica

Serb Nikola Jokic, kandydat do trzeciego z rzędu tytułu najlepszego gracza sezonu zasadniczego (MVP), zdobył w końcówce kluczowe punkty. W całym spotkaniu uzyskał ich 28, choć dość często się mylił, trafiając z pola tylko osiem razy na 29 prób.

W Bostonie Celtics przegrali z Atlanta Hawks 117:119, ale w play off prowadzą 3-2.

"Celtowie" mieli wielką szansę zakończyć zmagania. Na początku ostatniej kwarty mieli 13 punktów przewagi, lecz nie potrafili jej utrzymać. Bohaterem spotkania był Trae Young, którego rzut z głębi boiska na 2,8 s przed końcową syreną dał zwycięstwo "Jastrzębiom". W całym meczu 24-letni koszykarz zdobył 38 punktów.

Mecz numer sześć odbędzie się w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego w Atlancie.

Zgodnie z tradycją podczas meczów pierwszej rundy play off przyznawane są nagrody w poszczególnych kategoriach. Najlepszym debiutantem został 20-letni Paolo Banchero z Orlando Magic, a zawodnikiem, który poczynił największe postępy - Fin Lauri Markkanen z Utah Jazz.

Nie przyznano jeszcze tylko nagrody MVP. Kandydatami są: Jokic, Giannis Antetokounmpo z Milwaukee Bucks oraz Kameruńczyk Joel Embiid z Philadelphia 76ers.