Sherone Simpson sama wydała - za pośrednictwem agencji Reutera - oświadczenie, w którym mówi, że badanie jej testu antydopingowego było dla nie niepomyślne. To dla mnie bardzo trudne chwile, zostałam poinformowana, że próba dopingowa z mistrzostw kraju, wykazała obecność niedozwolonej substancji w moim organizmie - napisała Simpson.

Reklama

28-letnia lekkoatletka to srebrna medalistka (w sztafecie 4 x 100 metrów) ubiegłorocznych igrzysk w Londynie, podczas igrzysk w Atenach (2004) w tej samej konkurencji sięgnęła z koleżankami z zespołu po złoty medal, ponadto zdobyła srebrny medal igrzysk w Pekinie (2008) w biegu na 100 m.

O tym, że test Asafy Powella dał wynik pozytywny, poinformował media jego agent, Paul Doyle - stwierdził, że (...) podjęliśmy współpracę ze Światową Agencją Antydopingową w celu wyjaśnienia, jakie środki i w jaki sposób dostały się do organizmu Asafy.

Kilka godzin później sam Asafa Powell napisał na swoim koncie twitterowym, że w próbce pobranej podczas mistrzostw Jamajki stwierdzono obecność oksylofryny, środka wykorzystywanego przy niedociśnieniu, zwiększającego m.in. dopływ krwi do serca. To dla mnie druzgocąca wiadomość. Chcę się oczyścić, nigdy świadomie nie wziąłbym żadnej niedozwolonej substancji - napisał Asafa Powell.

Reklama

Nie podano do wiadomości publicznej nazwisk pozostałych trojga lekkoatletów, u których stwierdzono obecność niedozwolonych środków.

Przed miesiącem badanie próbki pobranej od innej jamajskiej gwiazdy, Veroniki Campbell-Brown (podwójna mistrzyni olimpijska na 200 m) wykazało obecność diuretyków, substancji moczopędnych, o których wiadomo, że "wypłukują" z organizmu inne środki.
W niedzielę Amerykański sprinter Tyson Gay sam poinformował w wydanym oświadczeniu, że badanie jego próbki moczu dało wynik pozytywny - taką wiadomość przekazano mu z USADA (Amerykańska Agencja Antydopingowa).
W trakcie prasowej konferencji telefonicznej Gay dodał, że rezygnuje ze startu w najbliższym mityngu Diamentowej Ligi w Monaco, a także - w mistrzostwach świata w Moskwie.