Kwiatkowski jest czwartym Polakiem, który wygrał etap Tour de France. Trzykrotnie dokonał tego Rafał Majka. Pierwszym był natomiast w 1993 roku Zenon Jaskuła, a w 2017 najszybszym podczas jazdy indywidualnej na czas okazał się Maciej Bodnar.

Reklama

Czwartkowy etap był bardzo wymagający. Na jego trasie znalazło się aż pięć górskim premii, a ostatnia była najwyższej kategorii. Już podczas pierwszego podjazdu uformowała się kilkunastoosobowa grupa uciekinierów z Kwiatkowskim i Carapazem.

Jej grono systematycznie malało, a Polak i Ekwadorczyk ostatecznie pozbyli się towarzystwa podczas zdobywania Glieres, gdzie zaplanowano premię najwyższej kategorii. Carapaz, dzięki temu, że dotarł na wzniesienie pierwszy, objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

Obaj zjeżdżali bezbłędnie i stało się jasne, że etap wygra któryś z nich. Ostatnie kilkaset metrów pokonali spokojnie, celebrując sukces; uśmiechnięci rozmawiali ze sobą, obejmowali się.

"Przeżyłem w kolarstwie wiele wspaniałych momentów, ale ten był szczególny i nigdy go nie zapomnę. To było dla mnie coś niewyobrażalnego. Bardzo rzadko wyglądają tak końcówki w wyścigach kolarskich. My mogliśmy przez kilkaset metrów cieszyć się ze zwycięstwa. Takie rzeczy praktycznie się nie zdarzają" - powiedział Kwiatkowski na antenie Eurosportu.

Reklama

"Wielki szacunek dla Carapaza. Nigdy nie zapomnę tego, co dziś się stało i co dla mnie zrobił. Najczęściej walka w wyścigach trwa do samej mety, a tu mogliśmy we dwójkę zdecydować. Chciałbym zaznaczyć, że mój sukces, to nasz sukces. Wykonaliśmy podwójną pracę. Nie tylko ja, ale i Richard i będę mu zawsze za to wdzięczny" - dodał.

Kwiatkowski po raz siódmy startuje w Tour de France. Żaden Polak nie rywalizował w nim tak często.

30-latek od 2016 roku jest zawodnikiem ekipy Ineos Grenadiers, która wcześniej funkcjonowała pod nazwą Sky. Od 2012 roku, tylko raz, w 2014 roku, zdarzyło się, aby TdF nie wygrał kolarz tej drużyny.

Kwiatkowski miał opinię uznanego pomocnika, który wcześniej przyczynił się do triumfów Brytyjczyków Chrisa Froome'a i Gerainta Thomasa oraz Kolumbijczyka Egana Bernala. Tegoroczna edycja nie poszła jednak po myśli brytyjskiego zespołu. Bernal musiał się wycofać i dopiero czwartkowy etap stał się dla brytyjskiej drużyny odrobiną ukojenia.

Etapowe zwycięstwo w TdF to kolejna pozycja na pokaźnej liście sukcesów Kwiatkowskiego, który w 2014 roku został mistrzem świata. W dorobku ma także triumfy w wyścigach jednodniowych, m.in.: Amstel Gold Race (2015), Mediolan–San Remo (2017), Clasica de San Sebastián (2017) i dwukrotnie Strade Bianche (2014, 2017). W edycjach 2014 i 2015 TdF łącznie przez 12 etapów był liderem klasyfikacji najlepszego młodego kolarza.

Reklama

Trzeci na mecie czwartkowego etapu, ze stratą 1.51, był Belg Wout Van Aert (Team Jumbo-Visma).

Prowadzenie w imprezie utrzymał Słoweniec Primoz Roglic (Jumbo-Visma), który w czwartek był czwarty. Do mety dotarł 1.53 po najlepszej dwójce. Drugi ze stratą 57 s jest jego rodak Tadej Pogacar (UAE-Team Emirates).

Kwiatkowski w "generalce" awansował na 29. miejsce - 1:55.35 straty.

W piątek kolarze przejadą 166,5 km z Bourg-en-Bresse do Champagnole. Na sobotę zaplanowano jazdę indywidualną na czas. Zakończenie wyścigu w niedzielę w Paryżu.

Wyniki 18. etapu, Meribel - La Roche-sur-Foron (175 km):

1. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers) - 4:47.33

2. Richard Carapaz (Ekwador/Ineos Grenadiers) ten sam czas

3. Wout van Aert (Belgia/Jumbo-Visma) strata 1.51

4. Primoz Roglic (Słowenia/Jumbo-Visma) 1.53

5. Tadej Pogacar (Slowenia/UAE Team Emirates) ten sam czas

6. Richie Porte (Australia/Trek-Segafredo) 1.54

7. Enric Mas (Hiszpania/Movistar)

8. Mikel Landa (Hiszpania/Bahrain-McLaren)

9. Damiano Caruso (Włochy/Bahrain-McLaren)

10. Tom Dumoulin (Holandia/Jumbo-Visma) wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna:

1. Primoz Roglic (Słowenia/Jumbo-Visma) - 79:45.30

2. Tadej Pogacar (Słowenia/UAE Team Emirates) 57 s

3. Miguel Angel Lopez (Kolumbia/Astana) 1.27

4. Richie Porte (Australia/Trek-Segafredo) 3.06

5. Mikel Landa (Hiszpania/Bahrain-McLaren) 3.28

6. Enric Mas (Hiszpania/Movistar) 4.19

7. Adam Yates (Wielka Brytania/Mitchelton-Scott) 5.55

8. Rigoberto Uran (Kolumbia/EF Pro Cycling) 6.05

9. Tom Dumoulin (Holandia/Jumbo-Visma) 7.24

10. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar) 12.12 ...

29. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers) 1:55.35