Reuters zwrócił uwagę, że administracja urzędującego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena coraz częściej nawołuje do bojkotu Olimpiady lub zmiany jej miejsca. Krytykuje też amerykańskie korporacje za milczenie w sprawie prześladowań mniejszości ujgurskiej w regionie Sinciangu, określanych przez Departament Stanu jako "ludobójstwo" popełniane przez władze Chińskiej Republiki Ludowej.

Reklama

Podczas wtorkowego posiedzenia w Kongresie, Pelosi zaznaczyła, że głowy państw nie powinny brać udziału w igrzyskach, które mają odbyć się w lutym 2022 roku. Proponuję - a także przyłączam się do tych, którzy proponują - dyplomatyczny bojkot, w ramach którego wiodące kraje świata wstrzymałyby swój udział w Olimpiadzie - powiedziała.

Nie honorujmy rządu chińskiego, wysyłając przywódców państw do Chin. Siedzenie "na swoich siedzeniach" podczas igrzysk w kontekście ludobójstwa, które odbywa się w tym kraju, nasuwa pytanie, jaki ma się moralny autorytet, by mówić o prawach w człowieka w jakimkolwiek miejscu na świecie - pytała.

Grupa ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych już w 2018 r. informowała, że posiada wiarygodne relacje, z których wynika, że co najmniej 1 mln Ujgurów i innych żyjących w Chinach muzułmanów jest więzionych w obozach w północno-zachodnim regionie Sinciangu. Pekin określa je jako centra reedukacyjne, które mają wyplenić ekstremizm oraz zaprzecza pogłoskom o prześladowaniach i ludobójstwie.

Rzecznik prasowy chińskiej ambasady w Waszyngtonie Liu Pengyu skomentował, że wysiłki USA w ingerowanie w wewnętrzne sprawy ChRL w związku z nadchodzącymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi są "daremne". Zastanawiam się, co sprawia, że amerykańscy politycy uważają, że mają tzw. "autorytet moralny"? W kwestii praw człowieka nie mają żadnego, ani historycznie ani obecnie, żeby bezmyślnie i bezpodstawnie krytykować Chiny - powiedział.