Losowani z drugiego koszyka Polacy poznali rywali podczas ceremonii w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), która uświetniła muzyką na żywo galę. Z towarzyszeniem orkiestry wystąpiła też piosenkarka Alicja Szemplińska, która będzie wykonywała hymn MŚ. Hassan Moustafa, szef międzynarodowej federacji piłki ręcznej (IHF), zaprezentował oficjalną piłkę zawodów. Na scenie stanął puchar dla najlepszej drużyny mistrzostw oraz maskotka zawodów - wiewiórka Pax.

Reklama

To najważniejsze wydarzenie w dziejach polskiej piłki ręcznej. Bez wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystki organizacja takiej imprezy byłaby niezwykle trudna. Turniej ma szansę na wykreowanie nowych bohaterów. Liczę, że piłka ręczna rozgrzeje w styczniu Polskę, Szwecję i cały świat. Mam nadzieję, że MŚ odbędą się w nowej rzeczywistości, kiedy Ukraina będzie bezpieczna i wolna od rosyjskiej agresji - powiedział Henryk Szczepański, prezes ZPRP.

Mecz otwarcia, w którym Polska zagra z Francja, zostanie rozegrany w katowickim Spodku.

Polska udowodniła, że ma doświadczenie, umiejętności i infrastrukturę, spełniającą standardy pozwalające gościć światowe gwiazdy - napisał minister sportu i turystki Kamil Bortniczuk w liście skierowanym do uczestników ceremonii.

Reklama

Holandia i Słowenia z "dzikimi kartami"

W pierwszej rundzie 28. MŚ rywalizacja toczyć się będzie w ośmiu czterozespołowych grupach. Po trzy najlepsze ekipy awansują do drugiej rundy z zaliczeniem wyników (bez meczu z najsłabszą ekipą). Zespoły z czwartych miejsc będą w Płocku grały w Pucharze Prezydenta IHF (czyli międzynarodowej federacji) o pozycje 25-32 w końcowej tabeli.

Reklama

W drugiej fazie utworzone zostaną cztery grupy po sześć drużyn. Każda z nich rozegra po trzy mecze - z rywalami, z którymi nie grała wcześniej. Po dwie awansują do ćwierćfinałów. Z „dzikimi kartami”, przyznanymi przez IHF, w mistrzostwach zagrają reprezentacje Holandii i Słowenii.

Cel Polaków? Przenieść się do Krakowa

W rundzie wstępnej mecze będą rozgrywane w Katowicach, Krakowie (po dwie grupy) oraz Goeteborgu, Jonkoeping, Kristianstad i Malmoe. Gospodarzami fazy głównej będą Kraków, Goeteborg, Katowice i Malmoe. Od ćwierćfinałów rywalizacja przeniesie się do Gdańska i Sztokholmu. Finał zostanie rozegrany w stolicy Szwecji 29 stycznia. Całość rozgrywek o Puchar Prezydenta IHF odbędzie się w Płocku.

Polacy mecze fazy wstępnej rozegrają w Katowicach, a w przypadku awansu na rundę główną przeniosą się do Krakowa.

Znanych jest 27 z 32 uczestników przyszłorocznych MŚ. Grono finalistów uzupełni pięć zespołów z mistrzostw Afryki, które odbędą się w dniach 11-18 lipca w Egipcie (zostały przełożone ze względu na pandemię COVID-19).

Podział na grupy:
A: Hiszpania, Iran, Chile, Czarnogóra
B: Polska, Słowenia, Arabia Saudyjska, Francja
C: Szwecja, Urugwaj, Afryka 2, Brazylia.
D: Islandia, Korea Południowa, Węgry, Portugalia
E: Niemcy, Afryka 5, Serbia, Katar
F: Norwegia, Holandia, Argentyna, Macedonia Północna.
G: Chorwacja, USA, Afryka 3, Afryka 1,
H: Dania, Afryka 4, Bahrajn, Belgia

Autor: Piotr Girczys.