Są możliwości zintensyfikowania współpracy z perspektywą organizacji dużych imprez sportowych pod auspicjami SOC - powiedział Putin.

Reklama

Przywódca Rosji jasno dał do zrozumienia, przemawiając na szczycie państw SCO w Samarkandzie w Uzbekistanie, że chciałby, aby grupa, w skład której wchodzą dwa najludniejsze kraje świata – Chiny i Indie – stała się znaczącą globalną przeciwwagą dla "kierowanego przez Amerykę Zachodu". Wiele krajów świata zerwało kontakty z Rosją po jej agresji wojskowej na Ukrainę, a sportowcy z tego kraju zostali wykluczeni ze sportowej rywalizacji.

Z kolei rosyjski skandal dopingowy, w którym ujawniono nielegalny system wspierania przez państwo wielu dyscyplin sportowych, ujawniony po zimowych igrzyskach olimpijskich Soczi 2014, spowodował, że udział rosyjskich sportowców w kolejnej olimpiadzie został poważnie ograniczony. Ci, którzy brali udział w zawodach, mogli to robić tylko pod neutralną flagą.

Chiny w XXI wieku były gospodarzem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk olimpijskich. Obie imprezy zostały przyćmione wojną lub przygotowaniami do niej przez Rosję, która napadła na byłe republiki radzieckie. W roku 2008 miało to miejsce w Gruzji i w 2022 w Ukrainie.

Reklama

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka, bliski sojusznik Putina, którego kraj ma status obserwatora w SCO, powiedział na szczycie: Proponujemy możliwość zorganizowania kompleksu zawodów sportowych w ramach SCO: imprezy letniej 2024 i zimowej 2026.

Daty te zasadniczo pokrywają się z letnimi igrzyskami olimpijskimi w Paryżu 2024 i zimowymi Mediolan-Cortina 2026 – obie imprezy odbędą się w Europie Zachodniej.

SCO jest blokiem bezpieczeństwa utworzonym w 2001 roku. W skład organizacji wchodzą: Chiny, Rosja, Indie, Pakistan i cztery postradzieckie państwa Azji Środkowej - Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Na ukończeniu jest procedura przyjmowania nowego członka - Iranu, kolejnego państwa skłóconego z Zachodem.