Przedstawiciele Związku Piłki Ręcznej w Polsce zreferowali stan przygotowań do imprezy (11-29.01.2023), która po raz pierwszy w tej randze, w tej dyscyplinie, odbędzie w Polsce. Posłowie dowiedzieli się m.in., że finał zostanie rozegrany w Sztokholmie, gdyż mecz o złoty medal, zgodnie z regulaminem międzynarodowej federacji (IHF), jest organizowany w stolicy kraju organizatora. Warunkiem jest hala mogąca pomieścić dużą liczbę widzów. Ten spełnia szwedzki obiekt Tele2.

Reklama

Polska część mistrzostw odbędzie się w czterech miastach: Katowicach, Krakowie, Gdańsku i Płocku. 61 ze 112 spotkań zostanie rozegranych w miejscowych halach. Mecz otwarcia Francja - Polska został zaplanowany w Katowicach, a jeden z półfinałów w Gdańsku. Biało-czerwoni w rundzie wstępnej będą rywalizowali ponadto z Arabią Saudyjską i Słowenią. Do dalszej fazy awansują trzy najlepsze drużyny.

Do sprzedaży przygotowaliśmy 200 tys. biletów. U nas wystąpią m.in. ekipy z Niemiec i Norwegii. Fani z tych krajów dużo podróżują za swoimi drużynami. Niestety z puli dla zagranicznych kibiców jedynie 20 procent wejściówek znalazło swoich właścicieli. Wpływ na to ma wojna za naszą wschodnią granicą - powiedział dyrektor turnieju MŚ 2023 Grzegorz Gutkowski.

W trakcie posiedzenia komisji zwrócono uwagę, że w rundzie wstępnej mistrzostw, w Krakowie, zagra zespół Iranu. To generuje konieczność podjęcie odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Trener zespołu narodowego Patryk Rombel zapoznał ze stanem przygotowań do MŚ. Selekcja kadry liczącej obecnie ok. 30 zawodników, z czego 11 piłkarzy gra w klubach zagranicznych, rozpoczęła się w roku 2019. Wybrańcy selekcjonera w składzie krajowym wkrótce zbiorą się na zgrupowaniach w Szczyrku i Cetniewie. Pod koniec grudnia, wzmocnieni kolegami z zagranicznych lig, wystąpią w tradycyjnym 4Nations Cup w Krakowie, w którym zagrają też ekipy Tunezji, Brazylii i Korei Płd. Ostatnim sprawdzianem przed MŚ będzie styczniowy turniej w Katowicach z udziałem Iranu, Belgii i Algierii.

Reklama

Celem reprezentacji jest awans do kwalifikacji olimpijskich. Spodziewamy się, że to zapewni zajęcia miejsca 7-9 - dodał Rombel.

Prezes ZPRP Henryk Szczepański podał, że budżet polskiej części imprezy opiewa na 46 mln zł. Transza 10 mln zł z ministerstwa sportu i turystyki ma zostać przekazana w pierwszym kwartale przyszłego roku. Prawa marketingowe i telewizyjne IHF sprzedał do roku 2031. Nadal nie wiemy kto w Polsce będzie transmitował mecze, ale nie mamy na to wpływu - przyznał.

Oficjalna maskotka mistrzostw - wiewiórka będzie nosiła imię "Pax", czyli po łacinie „pokój”. To dowód świadomości oraz wrażliwości fanów, którzy w ankiecie internetowej wzięli pod uwagę agresję wojskową Rosji na Ukrainę.

Wkrótce rozpocznie się promocja oficjalnej piosenki turnieju, którą wykonuje zwyciężczyni 10. edycji "The Voice of Poland", Alicja Szemplińska.