Złoty Medal FAI przyznawany jest za wybitne osiągnięcia w lotnictwie i kosmonautyce. W tym roku wyróżniony nim został Sebastian Kawa. To pierwszy w historii złoty medal FAI dla Polaka.

Aeroklub Polski nie sfinansuje wyjazdu Kawy

Najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii, zdobywca kilkudziesięciu tytułów mistrza świata i Europy nie będzie mógł go odebrać osobiście.

Reklama

Aeroklub Polski nie sfinansuje wyjazdu Kawy na galę, na której będzie wręczany medal. Pieniędzy nie zabraknie natomiast dla prezesa AP. Jerzy Makula będzie pełnił "honory" i może w imieniu Kawy odebrać medal.

Makula może odebrać medal w imieniu Kawy

Jak widać szef Aeroklubu Polskiego niczego nie nauczył się na przykładzie igrzysk olimpijskich w Paryżu i nie wyciągnął żadnych wniosków. Znów kosztem zawodnika w uprzywilejowanej pozycji staje działacz.

Aeroklub Polski poinformował Kawę, że na jego wyjazd nie ma pieniędzy, ale jeśli chce to Makula może w jego imieniu odebrać medal.

Kawa odbierze medal na parkingu?

Kawa w mediach społecznościowych śmieje się, że prezes potem wręczy mu go na parkingu.

Aeroklub Polski wydał oświadczenie

Aeroklub Polski przesłał do redakcji Dziennik.pl oświadczenie w tej sprawie.

Aeroklub Polski dementuje pojawiające się w opinii publicznej nieprawdziwe informacje o braku możliwości wyjazdu Pana Sebastiany Kawy na Konferencje Generalną FAI

W pierwszej kolejności Aeroklub Polski serdecznie gratuluje Panu Sebastianowi Kawie przyznania tak ważnej nagrody przez Międzynarodową Federację Sportów Lotniczych. Jednocześnie podkreślamy, że wieloletnią praktyką jest, że odznaczenia przekazane podczas Konferencji Generalnej FAI są następnie wręczane uroczyście w Polsce podczas Kongresu AP. Ta form nagrodzenia sportowców nigdy nie spotkała się z jakąkolwiek krytyką lotniczego środowiska sportowego. W tym roku FAI wyróżniło 5 sportowców z naszego kraju.

Konferencja Generalna FAI to coroczne spotkanie delegatów członkowskich FAI z całego świata. Podczas konferencji omawiane są różne tematy związane ze sportami lotniczymi, podejmowane są decyzje i formułowane plany na przyszłość. Obraduje się i głosuje nad finansami federacji, zasadami współzawodnictwa sportowego oraz szczegółami działalności federacji, które dotyczą też działalności bieżącej Aeroklubu Polskiego.

Uczestnicy konferencji uprawnieni do głosowania to Członkowie Aktywni i Stowarzyszeni, wyznaczeni przedstawiciele Międzynarodowych Członków Stowarzyszonych, Wybrani Funkcjonariusze FAI, Prezydenci Honorowi, Honorowi Patroni FAI, wyznaczeni przedstawiciele Korporacyjnych Patronów FAI, Towarzysze Honorowi i Prezydenci Komisji lub wyznaczeni zastępcy.

Reklama

Aeroklub Polski jest członkiem FAI i wzorem innych aeroklubów narodowych od lat jest reprezentowany przez Prezesa AP lub innego upoważnionego członka Zarządu.

Udział Jerzego Makuli, Prezesa Aeroklubu Polskiego, jako delegata na konferencji, finansowany jest częściowo ze środków własnych Aeroklubu oraz częściowo ze środków prywatnych samego Prezesa - wielokrotnego mistrza świata, Europy i Polski.

Priorytetem Aeroklubu Polskiego jest dofinansowywanie rozwoju sportowego zawodników i całego sportu lotniczego. I w swoich działaniach Związek przede wszystkim na to kładzie akcent.