Nie wiesz co to Amp Futbol? To nadrabiaj, bo Polacy właśnie grają w półfinale MŚ. ZDJĘCIA
1 Polacy w ćwierćfinale pokonali waśnie Argentynę 2:1. Obie bramki zdobył Bartosz Łastowski. W półfinale "Biało-czerwoni" zagrają z Angolą, która wyeliminowała faworytów turnieju, obrońców tytułu drużynę Uzbekistanu.
PAP/EPA / Amp FutbolGrzegorz Press
2 Trener polskiej drużyny Marek Dragosz powiedział po meczu, że absolutnym bohaterem ćwierćfinału był 17-letni Bartek Łastowski. - "Polski Messi" otworzył wynik spotkania strzałem w długi róg bramki już w czwartej minucie. Kiedy Argentyńczycy wyrównali i zaczęli przeważać, pokazał że jego ksywka w drużynie nie wzięła się znikąd. Tuż przed naszym polem karnym przejął bezpańską piłkę i popędził z nią na połowę rywali. Po minięciu obrońców silnym strzałem dał nam upragniony awans do półfinału – podkreślił Dragosz. Łastowski, mieszkaniec wioski Nowe Linie w woj. zachodniopomorskim, urodził się z krótszą nogą. Wspomniał, że o Amp Futbolu dowiedział się trzy lata temu.
PAP/EPA / Amp FutbolGrzegorz Press
3 Amp futbol to rodzaj piłki nożnej rozgrywanej przez drużyny w których biorą udział zawodnicy po jednostronnej amputacji kończyny (zawodnicy grający w polu są po amputacji kończyny dolnej, a bramkarze kończyny górnej). Obecnie uprawiana jest w ponad 30 krajach.
PAP/EPA / Amp FutbolGrzegorz Press
4 – Każdy z nas marzy o wyjeździe na mundial. Nie mamy rąk lub nóg, ale kochamy ten sport - powiedział bramkarz reprezentacji, Marek Zadębski na konferencji przed rozgrywającym się właśnie piłkarskimi mistrzostwami świata osób po amputacjach w Meksyku – Gra z orzełkiem na piersi od zawsze była moim marzeniem. Tego nie da się opisać – dodawał wzruszony.
PAP/EPA / Amp FutbolGrzegorz Press
5 Polska drużyna gra zaledwie od trzech lat. Pomysłodawcą powołania kadry był Mateusz Widłak, prezes Stowarzyszenia „Amp Futbol". Zaczęło się od filmu "Ginga - dusza brazylijskiego futbolu". Widłak w trakcie zbierania materiałów do artykułu zdał sobie sprawę, że ten sport jest na świecie świetnie rozwinięty - funkcjonują ligi, organizowane są mistrzostwa. W Polsce nikt się tym jednak nie zajmował. Postanowił to zmienić. Na przełomie grudnia 2011 r. i stycznia 2012 r. założył Stowarzyszenie „Amp Futbol", a w październiku 2011 r. odbyło się pierwsze zgrupowanie. Rok później Polska dołączyła już do World Amputee Football Federation.
PAP/EPA / Amp FutbolGrzegorz Press
6 Polska kadra rekrutowana jest spośród zawodników biorących udział w weekendowych zgrupowaniach. Odbywają się one raz w miesiącu w Warszawie dla wszystkich chętnych z całej Polski, niekiedy także w innych miastach
PAP/EPA / Amp FutbolGrzegorz Press
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję