Oba zespoły grały z sobą w eliminacjach. Szwedzi wygrali w Solnej 2:0, Hiszpanie pokonali ich w Madrycie 3:0. Pierwsze spotkania na mistrzostwach Europy obie ekipy wygrały. Jednak w bezpośrednim starciu to Hiszpanie okazali się lepsi.

Pierwsza bramka dla reprezentacji Hiszpanii padła w 15. minucie spotkania po strzale Fernando Torresa. Jeszcze przed przerwą Szwedzi doprowadzili do remisu. Kiedy wydawało się, że obie drużyny zakończą spotkanie z jednym punktem na koncie, wspaniałym strzałem już w doliczonym czasie gry popisał się David Villa. Hiszpania jako pierwsza ekipa z grupy D zapewniła sobie awans do ćwierćfinałów.

Zobacz skrót meczu Hiszpania - Szwecja

p

I połowa

Początek spotkania i od razu rzut wolny dla Szwedów. Svensson podaje do Mellberga, ten w pole karne do Ibrahimovicia, którego zatrzymują hiszpańscy obrońcy.

15. minuta - pierwszy w meczu rzut rożny dla Hiszpanów i od razu GOL!! Xavi podaje przed pole karne do Silvy, ten pod bramkę do Torresa, który daje swojej drużynie prowadzenie 1:0.

Szybka odpowiedź Szwedów, ale Johan Elmande trafia w boczną siatkę bramki. Kilka minut później Ibrahimović dośrodkowuje do Larssona, ale ten strzela nad poprzeczką.

24. minuta - zmiana w drużynie Hiszpanów - z boiska schodzi Carles Puyol, a jego miejsce zajmuje Raul Albiol.

34. minuta - Szwedzi wyrównują! Stoor dośrodkowuje do Ibrahimovicia, ten odwraca się i posyła piłkę do bramki rywali. 1:1.

Tuz przed końcem pierwszej połowy dość kontrowersyjna sytuacja przed bramką Szwedów. Sergio Ramos dośrodkowuje do Davida Silvy, ale zanim jeszcze Hiszpan zdążył dotknąć piłki, wpada na niego Johan Elmander. Obaj padają na murawę, ale sędzia nie dopatrzył się w tej sytuacji powodu do odgwizdania karnego.

II połowa

Na boisku nie zobaczymy w tej części spotkania strzelca bramki dla Szwedów - Zlatana Ibrahimovicia. Zastępuje go Markus Rosenberg.

Hiszpanie przed szansą. Iniesta podaje do Silvy, a Silva do Villi, który co prawda gubi obrońcę, ale potem sam się gubi i Szwedzi wybijają mu piłkę spod nóg.

58. minuta - podwójna zmiana w drużynie Hiszpanii. Z boiska schodzą Xavi i Iniesta, za nich zagrają Fabregas i Cazorla.

63. minuta - zamieszanie pod szwedzką bramką. Niewiele brakowało, a byłoby 2:1. Podanie do Silvy w pole karne, ten zgubił obrońcę i strzelił na bramkę Isakssona. Szwed broni, ale nie łapie piłki. Dobić próbuje Villa, ale uderza w Isakssona. Piłka ponownie w posiadaniu Villi, który ją wycofuje piłkę, a strzela Torres. Szwedów ratuje Andersson.

72. minuta - Rzut rożny dla Hiszpanów, ale Isaksson broni strzał Senny.

79. minuta - za Johana Elmandera wchodzi Sebastian Larsson. Chwilę później Szwedzi stają przed dogodną sytuacją do wyjścia na prowadzenie. Dośrodkował Henrik Larsson, ale Sebasitian Larsson nie dosięgnął piłki.

Trzecia zmiana w zespole szwedzkim - w 87. minucie za Henrika Larssona wchodzi Kim Kallstrom.

Isaksson pokazuje klasę. Po raz kolejny znakomicie broni, tym razem strzał Torresa.

Hiszpanie zapewniają sobie zwycięstwo już w doliczonym czasie gry. Trzy punkty swojej drużynie i tym samym awans do ćwierćfinału mistrzostw Europy daje swojej drużynie David Villa.

Hiszpania - Szwecja 2:1 (1:1)

bramki: Fernando Torres (15'), Zlatan Ibrahimovic (34'), (David Villa 90'+2)
żółte kartki: Carlos Marchena (53'), Anders Svensson (55')

Składy:

Szwecja: 1-Andreas Isaksson; 5-Fredrik Stoor, 3-Olof Mellberg, 4-Petter Hansson, 2-Mikael Nilsson; 8-Anders Svensson, 19-Daniel Andersson, 9-Fredrik Ljungberg, 11-Johan Elmander (79' - 18-Sebastian Larsson); 10-Zlatan Ibrahimovic (46' - 22-Markus Rosenberg), 17-Henrik Larsson (87' - 16-Kim Kallstrom)

Hiszpania: 1-Iker Casillas; 15-Sergio Ramos, 5-Carles Puyol (24' - 2-Raul Albiol), 4-Carlos Marchena, 11-Joan Capdevila; 19-Marcos Senna; 6-Andres Iniesta (59' - 12-Santi Cazorla), 8-Xavi (59' - 10-Cesc Fabergas), 21-David Silva; 7-David Villa, 9-Fernando Torres

Stadion: Tivoli Neu, Innsbruck (30 000).

Sędziowie - główny: Pieter Vink, asystenci: Adriaan Inia i Hans Ten Hoove (wszyscy Holandia), techniczny: Craig Thomson (Szkocja)