W poprzednim sezonie w derbach lepsza była Polonia, która na boisku przy ul. Łazienkowskiej zremisowała 1:1, a na własnym stadionie wygrała 1:0. Było to pierwsze zwycięstwo "Czarnych Koszul" od 2000 roku.

Korzenie rywalizacji obu zespołów sięgają okresu międzywojennego. W latach 1921-26 zmagania o mistrzostwo Polski toczyły się systemem pucharowym, a Polonia z Legią zaczęły regularnie potykać się w lidze od 1927 roku. Przed II wojną światową obie drużyny zagrały w lidze 16-krotnie, a lepszym bilansem - siedem zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek - mogła pochwalić się Polonia. Po wojnie ligową rywalizację wznowiono w 1948 roku.

Reklama

W derbach Warszawy zarówno w barwach Polonii, jak i Legii grał zmarły 3 sierpnia Edmund Zientara, który wspominał dawne mecze następująco: "To były zupełnie inne czasy. W 1948 roku piłkarze Polonii trenowali nawet na obiekcie przy Łazienkowskiej, bo u siebie nie mieli warunków. W meczu w 1951 roku na stadionie Polonii wychodziliśmy na boisko na przemian, by podkreślić dobre stosunki między klubami. Piłkarze obu drużyn darzyli się sympatią, często się spotykaliśmy, a i na trybunach było spokojniej".

Do tej pory w lidze oba zespoły spotkały się 50 razy. Bilans jest korzystny dla Legii, która triumfowała 22 razy, 15-krotnie padł remis, a 13 zwycięstw zanotowały "Czarne Koszule". Piłkarze obu drużyn strzelili dotychczas 148 goli - Legia 94, a Polonia - 54.

Reklama

Łącznie z występami w Pucharze Polski, Pucharze Ekstraklasy oraz meczami ligowymi rozgrywanymi systemem pucharowym obie jedenastki zmierzyły się 66-krotnie. Legia wygrała 26 meczów, rywale - 23, a 17 spotkań zakończyło się remisem.

Od 2008 roku Polonia występuje w ekstraklasie na licencji Groclinu Grodzisk Wlkp - właściciel i prezes "Czarnych Koszul" Józef Wojciechowski kupił wielkopolski klub, zmieniając jego siedzibę i nazwę.