Kaplica ekumeniczna, o powierzchni 260 metrów kwadratowych, usytuowana jest na poziomie minus 3, od strony ul. Wybrzeże Szczecińskie. Wspólne nabożeństwo z okazji otwarcia kaplicy na Stadionie Narodowym przewidziane jest wiosną 2011 roku.
"Inspiracją dla nas była postawa papieża Jana Pawła II, który w trakcie swojego pontyfikatu wielokrotnie zwracał uwagę na to, jak ważny jest dialog między wyznawcami różnych religii. Dlatego też, przygotowując wytyczne dla projektantów, spotkaliśmy się z duchownymi różnych religii pytając o najważniejsze kryteria, jakie powinno spełniać miejsce modlitwy. Jestem przekonany, że tylko dzięki wyjątkowej życzliwości wszystkich duchownych było możliwe znalezienie wspólnego mianownika - serdecznie za to dziękuję" - powiedział wiceprezes NCS Robert Wojtaś.
"Ponieważ Stadion Narodowy będzie miejscem wielu imprez, często z międzynarodową publicznością, uznaliśmy, że w budynku, który w naturalny sposób stanie się również wizytówką Polski, kaplica powinna mieć charakter wielowyznaniowy" - dodał.
Jak tłumaczą autorzy projektu z pracowni PS Studio, wprowadzenie do kaplicy jednocześnie wszystkich symboli religijnych - menory, krzyża łacińskiego i prawosławnego - jest, według przedstawicieli tych wyznań, niemożliwe. Z tego powodu zdecydowano się użyć uniwersalnej symboliki światła, uznawanego przez różne religie za symbol boskości.
"Kreując wnętrze kaplicy posłużyliśmy się dwoma klasycznymi, dopełniającymi się elementami: kolumnadą i światłem. Chcieliśmy, aby zaprojektowana przez nas przestrzeń była nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim uniwersalna i bez użycia stałych symboli religijnych pobudzała sferę duchową i nastrajała do kontemplacji bez względu na wyznanie. Kolumnady oraz światło nawiązują do architektury sakralnej wielu religi. Kolumnada wydziela strefy funkcjonalne, symbolicznie oddziela Kaplicę od reszty stadionu a także optycznie podwyższa pomieszczenie. Światłem, które symbolizuje istotę boską, tworzymy atmosferę oraz, w zależności od potrzeb, podkreślamy kierunki modlitwy" - wyjaśniła Paulina Suchenek z PS Studio.
Aranżacja wnętrza kaplicy dla chrześcijan opracowana jest w ten sposób, że kolumnada wydziela nawę główną oraz nawy boczne. Ołtarz usytuowany jest na osi głównej, na wprost wejścia i stoi na tle szerokich paneli, na których zawieszono symbol krzyża. Ścianę za ołtarzem oraz sam ołtarz dodatkowo oświetlono, podkreślając kierunek modlitwy.
Dla wyznawców judaizmu zaproponowano inny układ krzeseł, a na środku ustawiono pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik - menorę. Aby umożliwić modlitwę dla wyznawców islamu, z sali modlitw usunięto wszystkie ławki. Lamele tworzące kolumnadę obrócono w stronę Mekki i podkreślono światłem, a w posadzce umieszczono ornamenty symbolizujące dywaniki modlitewne i wskazujące kierunek modlitwy.
Projekt kaplicy wielowyznaniowej uzgodniony został z Diecezją Warszawsko-Praską, Polską Radą Ekumeniczną, Polską Gminą Żydowską oraz Muzułmańskim Związkiem Religijnym w Polsce.
"Miło mi poinformować, że z projektem zapoznali się także członkowie Prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej. Projekt Kaplicy jest w moim odczuciu bardzo udany. Zwróciłem uwagę na bardzo ciekawe oświetlenie, pozwalające w różny sposób aranżować wnętrze kaplicy. Wystrój wnętrza sprzyja refleksji, modlitwie i medytacji. Ze względu na brak elementów charakterystycznych dla jednego wyznania czy religii, projekt Kaplicy spełnia wymogi miejsca, w którym mogą się modlić i odprawiać nabożeństwa ludzie różnych Kościołów, wyznań i religii. Doceniam możliwości różnorodnego kształtowania wnętrza, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami. Cieszę się także, że w zakrystii, pomieszczeniu przy kaplicy, przewidziane są miejsca na przechowywanie strojów, naczyń liturgicznych i innych przedmiotów kultu religijnego" - ocenił projekt Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Ireneusz Lukas.
Pozytywną opinię o projekcie wyraził również Naczelny Rabin Polski Micheal Schudrich. Jego zdaniem: "Idea Kaplicy Wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym sprawia, że czuje się dumny z tego, że jestem warszawiakiem. Planowanie tego miejsca odbywa się z niezwykłym rozmysłem oraz niezwykłą wrażliwością na całe spectrum religii praktykowanych tu, w Warszawie. To miejsce może być kolejnym przykładem z Psalmu 133: +Oto jak dobrze i jak miło, gdy bracia mieszkają razem+".
"Projekt, tak jak został mi zaprezentowany, spełnia nasze potrzeby i myślę, że spokojnie będziemy mogli się modlić i skorzystać z tej kaplicy z pełnym szacunkiem dla wyznawców innych religii" - uważa przedstawiciel Muzułmańskiego Związku Religijnego imam Nezar Charif.