Zwycięzca pary Raków - Flora zmierzy się w 2. rundzie kwalifikacji LM ze zwycięzcą dwumeczu Karabach Agdam (Azerbejdżan) - Lincoln Red Imps (Gibraltar).
Aby awansować do 32-drużynowej fazy grupowej, klub z Częstochowy musi wyeliminować łącznie czterech rywali.
Przegrany trafi to trzeciej rundy Ligi Konferencji
Natomiast przegrany z pary Raków - Flora, co potwierdziła na swojej stronie UEFA, trafi od razu do trzeciej rundy Ligi Konferencji (w drugiej nie musi grać).
Klub z Częstochowy po raz pierwszy w historii wywalczył mistrzostwo kraju. Postawa tego zespołu w nowym sezonie będzie jednak zagadką. Z drużyny odszedł trener Marek Papszun, twórca największych sukcesów klubu - oprócz niedawnego triumfu w ekstraklasie również dwukrotnie wicemistrzostwo (2021, 2022) oraz dwa razy Pucharu Polski (2021, 2022). Zastąpił go dotychczasowy asystent Dawid Szwarga.
Z klubem pożegnał się też doświadczony czeski obrońca Tomas Petrasek, a ciężkiej kontuzji kolana w sparingu doznał lider zespołu Ivi Lopez, który wróci do gry dopiero wiosną przyszłego roku.
Hit transferowy Rakowa
Oczywiście działacze Rakowa postarali się również o wzmocnienia - hitem transferowym było sprowadzenie ze Śląska Wrocław jednej z gwiazd polskiej ekstraklasy, dynamicznego Johna Yeboaha, który w poprzednim sezonie ligowym zdobył 10 bramek.
Wydaje się, że los w 1. rundzie eliminacji LM był dla Rakowa dość łaskawy.
Flora Tallinn to mistrz Estonii z 2022 roku. W tej lidze gra się systemem wiosna-jesień. W obecnym sezonie rywal Rakowa zajmuje po 20. kolejce drugie miejsce w tabeli, tuż za Levadią Tallinn.
Flora dwa lata temu w 2. rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów nie sprostała stołecznej Legii, która przy Łazienkowskiej wygrała 2:1, a w rewanżu zwyciężyła 1:0.
Kadra zespołu składa się wyłącznie z piłkarzy estońskich, w tym kilku znanych z polskich boisk, jak doświadczeni Hernik Ojamaa, Konstantin Vassiljev, Ken Kallaste czy Sergei Zenjov.
14-krotny mistrz Estonii
Klub z Tallina jest 14-krotnym mistrzem kraju, ośmiokrotnie sięgał po Puchar Estonii.
Rewanż z Rakowem odbędzie się 18 lipca.
Polski zespół po raz ostatni zagrał w fazie grupowej Ligi Mistrzów w sezonie 2016/17. Wówczas była to Legia Warszawa, która dokonała tego drugi raz w historii. Wcześniej stołeczny zespół występował w grupie LM w 1995 roku, a sezon później tej sztuki dokonał Widzew Łódź.
W formacie Ligi Mistrzów nastąpią spore zmiany, ale dopiero od sezonu 2024/25, co ostatecznie zatwierdził Komitet Wykonawczy UEFA w maju 2022 roku. Rozgrywki zostaną powiększone z 32 do 36 drużyn, nie będzie już fazy grupowej. Każdy z zespołów zagra po osiem meczów (a nie sześć, jak dotychczas w fazie grupowej) - po cztery u siebie i na wyjeździe. Rywali wyłoni losowanie.