Proces trwał prawie trzy lata; na ławie oskarżonych zasiadły 24 osoby, 16 z nich skazano. 74-letni Moggi został ukarany najdotkliwiej.

Reklama

Generalny menedżer Juventusu w latach 1994-2006 odpowiadał m.in. za wybieranie arbitrów przychylnych turyńskiemu klubowi oraz poważne nieprawidłowości finansowe na rynku transferowym w latach 2002-2004. Zarzucono mu też stworzenie systemu korupcyjnego, w skład którego wchodzili piłkarze, sędziowie oraz menedżerowie zespołów włoskiej Serie A.

"Nie spodziewaliśmy się tak surowego wyroku. Z pewnością się od niego odwołamy. Nie przestaniemy walczyć o to, co uważamy za prawdę" - powiedział jeden z prawników Moggiego Maurilio Prioreschi. Jego klient nie przyznaje się bowiem do stawianych mu zarzutów.

Jako świadkowie zeznawali m.in. były trener AC Milan Carlo Ancelotti, kapitan Juventus Alessandro Del Piero, a także znany, emerytowany sędzia Pierluigi Collina.

W konsekwencji tej afery ekipa z Turynu została zdegradowana do drugiej ligi (Serie B), odebrano jej również dwa tytuły mistrzowskie. Inne oskarżone kluby, m.in. AC Milan, poniosły mniej dotkliwe kary (ujemne punkty).