Kojonkoski otrzymał od NSF propozycję przedłużenia kontraktu do zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi 2014, ale jednocześnie został zaproszony przez Fiński Komitet Olimpijski do pracy nad poprawą poziomu sportu w tym kraju. Skorzystał z tej drugiej propozycji.

Reklama

Znany szkoleniowiec będzie członkiem pięcioosobowej grupy tzw. "supertrenerów", której celem - jak podały fińskie media - jest "deszcz medali" podczas letnich igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku i zimowych w Soczi dwa lata później. Finowie zdobyli podczas ostatnich czterech igrzysk, letnich i zimowych, zaledwie jeden złoty medal.

"Już podjąłem decyzję. Definitywnie zakończę pracę z NSF w marcu i rozpocznę swoją misję w Finlandii" - powiedział Kojonkoski w środę na łamach norweskich mediów. Potwierdził też, że Fiński Komitet Olimpijski bardzo nalegał, aby pracę ze sportowcami tego kraju rozpoczął już jesienią.

"Postanowiłem jednak nie zrywać obecnego kontraktu, ponieważ respektuję norweskiego pracodawcę, z którym jestem związany od ośmiu lat. Fakt, że chcę pracować w Finlandii po bardzo długim okresie angażu za granicą, jest chyba normalny. Czuję, że posiadam potencjał i ogromną motywację" - dodał Kojonkoski w rozmowie fińską gazetą Ilta-Samomat.

Kojonkoski objął reprezentację Norwegii w 2002 roku. W czasie jego pracy Norwegowie zdobyli m.in. jeden złoty medal olimpijski (Lars Bystoel w 2006 roku) i cztery złote medale mistrzostw świata w lotach narciarskich. Poza tym dwa razy wygrali konkurs Czterech Skoczni (Sigurd Pettersen i Anders Jacobson).

Reklama