Jest też najstarszym w historii, który wywalczył złoto w indywidualnym konkursie. W sobotę miał 30 lat, osiem miesięcy i 24 dni. Dołączył też do ekskluzywnego grona polskich sportowców z trzema złotymi medalami igrzysk. Przed nim takiego wyczynu dokonali lekkoatleci Irena Szewińska (3 złote, 2 srebrne, 2 brązowe) i Robert Korzeniowski (4 złote).

Reklama

Już teraz można powiedzieć, że Stoch ma idealny sezon. Rok rozpoczął od drugiego z rzędu zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni jako dopiero drugi zawodnik w historii, który triumfował na czterech obiektach. Został też wicemistrzem świata w lotach - a to jedyny medal, jakiego dotychczas nie miał w kolekcji.

W Pjongczangu zawodnik z Zębu po raz kolejny zapisał się w historii dyscypliny. Pierwszy raz dokonał tego w lutym 2014 roku, gdy w rosyjskim Soczi został trzecim w historii skoczkiem z dwoma złotymi medalami zdobytymi na jednych igrzyskach w konkursach indywidualnych - po Finie Mattim Nykaenenie (1984) i Szwajcarze Simonie Ammannie (2002 i 2010).

Pierwszy skok

Reklama

Na nartach wicemistrz świata w lotach zaczął jeździć już jako trzylatek, miał osiem lat, gdy zapisał się do klubu LKS Ząb i oddał pierwszy skok. Jak przyznał później, dyscyplina od zawsze go fascynowała. W podzakopiańskim Zębie, jednej z najwyżej położonych miejscowości w kraju, na świat przyszedł m.in. mistrz świata w biegach narciarskich Józef Łuszczek. Niedaleko od rodziców Stocha mieszkał też skoczek Stanisław Bobak.

Reklama

Mając 12 lat, zadebiutował na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Jako przedskoczek w zawodach PŚ w kombinacji norweskiej wylądował na 128. metrze. Tyle nie osiągnął wtedy żaden z dwuboistów.

W 2003 roku był już w reprezentacji seniorów, a 17 stycznia 2004 w Zakopanem po raz pierwszy wystąpił w zawodach Pucharu Świata i zajął 49. miejsce. W 2004 i 2005 wywalczył dwa srebrne medale mistrzostw świata juniorów, ale w konkursach drużynowych. Pierwszy liczący się rezultat wśród seniorów - siódme miejsce w PŚ zajął 11 lutego 2005 w Pragelato. Jednak rok później na tej samej skoczni podczas igrzysk w Turynie, zajął odległą lokatę.

Pierwszy sukces w konkursie PŚ odniósł 23 stycznia 2011, zwyciężając na Wielkiej Krokwi. Został wtedy czwartym polskim skoczkiem, który zwyciężył w zawodach tej rangi, po Bobaku, Piotrze Fijasie oraz Adamie Małyszu i stał się naturalnym kandydatem na następcę kończącego powoli karierę "Orła z Wisły".

"Rakieta z Zębu"

Po triumfie pod Tatrami szybko przyszły kolejne zwycięstwa w Klingenthal i Planicy, kiedy po raz ostatni w oficjalnych zawodach rywalizował Małysz, który był wtedy trzeci. Słoweński mamut był miejscem symbolicznej zmiany warty - przed wejściem na podium ubrany w góralski strój Stoch zatańczył zbójnickiego, po czym zdjął kapelusz i ukłonił się przed Małyszem.

W sezonie 2012/13 zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. We Włoszech na Trampolino Dal Ben w Predazzo w lutym 2013 roku został mistrzem świata.

Kiedyś ojciec powiedział mi, że trzeba sto razy przegrać, by raz wygrać. Spełniło się. Dziękuję, tato - przyznał tuż po skoku, który zapewnił mu złoty medal.

Bardzo udany był dla niego sezon 2013/14, z dwoma złotymi medalami olimpijskimi oraz triumfem w klasyfikacji generalnej PŚ, a później zwycięstwem w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i TVP na najlepszego sportowca Polski.

Po olimpijskim sezonie dwa kolejne - 2014/15 i 2015/16 - były mniej udane. Najpierw zajął dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ, a w następnym był dopiero 22. (ale i tak okazał się najlepszym z Polaków). W drużynie wywalczył brązowy medal MŚ 2015 (wcześniej dokonał tego w MŚ 2013).

W 2017 wraz z kolegami cieszył się z sukcesów w drużynie - złota podczas mistrzostw globu w Lahti i zwycięstwa - pierwszego w historii - w końcowej klasyfikacji Pucharu Narodów.

Sezon marzeń

W obecnym sezonie - przed 66. Turniejem Czterech Skoczni - nie zdołał wygrać zawodów PŚ, ale trzy razy plasował się na podium - drugim stopniu w Wiśle i szwajcarskim Engelbergu oraz trzecim także w Szwajcarii.

Jak przyznał w wielu wywiadach, był dzieckiem pełnym energii, która na skoczni eksplodowała. Gdy jeden z kolegów nazwał się "torpedą", Stoch ochrzcił się "rakietą". Później jeden z serwismenów podpisał jego narty "Rakieta z Zębu" i przydomek na dobre przylgnął do mistrza świata i trzykrotnego mistrza olimpijskiego oraz triumfatora TCS.

Jest kolejnym utytułowanym absolwentem Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Uczyli się w niej m.in. Justyna Kowalczyk, medalistki igrzysk olimpijskich w Vancouver w łyżwiarstwie szybkim oraz wicemistrzyni świata w biathlonie Krystyna Guzik (wcześniej pod nazwiskiem Pałka). W 2012 roku został magistrem wychowania fizycznego, kończąc wcześniej krakowską AWF. Jego wielką pasją są szybowce.

Jesienią 2014 brał udział w założeniu klubu narciarskiego KS Eve-nement Zakopane, w którym prowadzona jest m.in. szkółka dla młodych skoczków. W 2017 roku Stoch otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Proszowice. W tej podkrakowskiej miejscowości działa prężnie fanklub zawodnika (powstał w 2011 r.), stamtąd pochodzi jego żona Ewa.

W sobotę 17 lutego 2018 roku do swojej imponującej kolekcji dołożył trzeci złoty medal olimpijski.

Sylwetka: Kamil Stoch
urodzony 25.05.1987 w Zakopanem
wzrost: 173 cm
waga: 52 kg
klub: KS Eve-nement Zakopane

Największe sukcesy:
Igrzyska olimpijskie Soczi 2014
1. miejsce w konkursie indywidualnym na normalnej skoczni
1. miejsce w konkursie indywidualnym na dużej skoczni
4. miejsce w konkursie drużynowym

Pjongczang 2018
1. miejsce w konkursie indywidualnym na dużej skoczni

Mistrzostwa świata Predazzo 2013
1. miejsce w konkursie indywidualnym na dużej skoczni
3. miejsce w konkursie drużynowym

Falun 2015
3. miejsce w konkursie drużynowym

Lahti 2017
1. miejsce w konkursie drużynowym

MŚ w lotach Oberstdorf 2018
2. miejsce

Puchar Świata
1. miejsce w klasyfikacji generalnej 2013/14
2. miejsce w klasyfikacji generalnej 2016/17
3. miejsce w klasyfikacji generalnej 2012/13

26 wygranych konkursów indywidualnych

51 razy na podium Turniej Czterech Skoczni
1. miejsce w klasyfikacji generalnej 2016/17
1. miejsce w klasyfikacji generalnej 2017/18 z kompletem czterech zwycięstw

Letnia Grand Prix
2. miejsce w klasyfikacji generalnej 2010
2. miejsce w klasyfikacji generalnej 2011
3. miejsce w klasyfikacji generalnej 2016

Sukcesy młodzieżowe:
1. miejsce mistrzostw świata młodzików (1999)
2. miejsce mistrzostw świata juniorów drużynowo (2004 i 2005)